Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Ciekawostki muzyczne

Każdy fan muzyki lubi ciekawostki na temat ulubionej formacji. Zbieram ciekawe historie o muzykach i muzyce od lat. W tym dziale będę je sukcesywnie prezentował. Zatem: czy wiesz, że..?

AC/DC
► Grupa sygnuje kolekcję win Fani zespołu mają do wyboru:
"AC/DC Back In Black Shiraz" (2010, czerwone wytrawne)
"AC/DC You Shook Me All Night Long Moscato" (2011, słodkie białe)
"AC/DC Highway To Hell Cabernet Sauvignon" (2008, czerwone wytrawne)
"AC/DC Hells Bells Sauvignon Blanc" (2010, białe wytrawne)


Anathema
►"Pentecost III" - wydana w 1995 roku Ep-ka zespołu Anathema jest dedykowana "Tony'emu Doyle, Lin Mari Lowles i wszystkim, którzy łączyli się w żałobie po strasznej tragedii, która spotkała nas wszystkich w roku 1994". Tony i Lin byli przyjaciółmi członków Anathemy. Tony zmarł w wyniku choroby serca, nieukończywszy 25 lat. Lin zginęła w wypadku samochodowym jadąc na jego pogrzeb.

► W grupie Anathema gra obecnie trzech braci Daniel, Vincent oraz Jamie Cavanagh. Vincent i Jamie są bliźniakami.

Apocalyptica
►Apocalyptica na albumie "Cult" (2000) nagrała cover grupy Metallica "Fight Fire with Fire". Ciekawostką jest fakt, że wiolonczelowa wersja utworu jest zagrana nieco szybciej niż w oryginale.


Eicca Toppinen na zlecenie Fińskiego Teatru Narodowego skomponował muzykę do teatralnej adaptacji "Zbrodni i Kary" Dostojewskiego.

Cradle Of Filth
►Grupa Cradle of Filth w swej muzycznej karierze była "posądzana" przez krytyków o granie melodic black metalu, satanic metalu, vampyric metalu, speed metalu, death metalu, brutal death metalu, melodic death metalu oraz horror metalu.

►Po nagraniu czterech taśm demo ("A Pungent and Sexual Miasma", "Invoking the Unclean", "Orgiastic Pleasures Foul", "The Black Goddess Rises") muzycy Cradle Of Filth zabrali się za tworzenie debiutanckiej płyty. Niestety jak miało się później okazać wysiłki zespołu poszły na marne, gdyż album ''Goetia'' nigdy nie ujrzał światła dziennego z winy problemów nękających wytwórnię Tombstone Records. Na domiar złego taśmy zostały zniszczone.  Istnieją oczywiście teorie mówiące, że ''Goetia'' nigdy nie została zarejestrowana, a koncept na płytę pojawił się jedynie w głowach ówczesnego składu Kredek.

Utwór "Dinner At Deviant's Palace" wydany w 2001 roku na mini-albumie "Bitter Suites to Succubi" ma dość intrygujący tekst. Po bliższym zaznajomieniu się z nim okazuje się być to modlitwa "Ojcze Nasz" puszczona od tyłu.

►W 1998 roku przed koncertem w Rzymie członkowie zespołu postanowili pozwiedzać Watykan. Właściwie to wydarzenie nie byłoby godne uwagi, gdyby nie ubiór muzyków. Uwagę lokalnej policji przykuły koszulka Daniego z napisem "I Love Satan" oraz obroża na szyi klawiszowca Lesa "Lectera" Smitha. Przedstawiciele prawa uznali zachowanie muzyków (robili sobie zdjęcia) za obrazoburcze. Całą sytuację zaognił Dani, który na pytanie o rodzaj muzyki jaką wykonuje zespół, odrzekł że to "zła muzyka" (evil music). Muzycy zostali zatrzymani i przesłuchiwani około godziny. Pod znakiem zapytania stanął ich koncert. Na szczęście dla fanów zespołu występ odbył się zgodnie z planem. Komentujący całe zajście Dani Filth powiedział: "Spośród ośmiu policjantów był tylko jeden facet, który mówił po angielsku i był fanem rocka. Gdyby to zależało od niego moglibyśmy nadal tkwić w Watykanie."

►Grupa Cradle Of Filth znana jest z upodobań do prostego, acz skutecznego marketingu opartego na kontrowersji. Przy okazji promocji różnych wydawnictw ukazywały się serie kontrowersyjnych koszulek z napisami "I Love Satan", "Vestal Masturbation" czy "Jesus is a Cunt" z rysunkiem zakonnicy w dwuznacznej pozie.


Elend
►W kwietniu 1995 roku grupa Elend zagrała pierwszy i jak dotąd jedyny publiczny występ, jako jeden z head-linerów na festiwalu w Reims we Francji.

Katatonia

►W czerwcu 1992 roku Katatonia nagrała swoje pierwsze demo "Jhva Elohim Meth". Demo powstało w Gorysound Studio pod czujnym okiem Dan'a Swano. Wydawnictwo ukazało się jako 300 niebieskich kaset, 100 przeźroczystych i 100 czerwonych. Do pierwszych 30 egzemplarzy dołączone zostały teksty i zdjęcia.

►Dziewczynka na okładce płyty Katatonii "Viva Emptiness" (2003) to córka Travisa Smith'a, który od lat projektuje okładki albumów Katatonii.

Marilyn Manson
►Jeordie White, bardziej znany jako Twiggy Ramirez, prócz gry na basie w Marilyn Manson, A Perfect Circle i NiN wystąpił w epizodycznej roli gwiazdki porno w filmie Davida Lyncha "Zagubiona autostrada" (1997) oraz w 2003 "Some Kind of Monster" (film o Metallice).

Metallica
W utworze "For Whom the Bell Tolls" grupy Metallica dzwon bije 15 razy na początku utworu, oraz 26 razy na jego końcu.

Cliff Burton - basista zespołu Metallica oraz matka Jamesa Hetfield'a odeszli tego samego dnia: 27 września (jednak w różnych latach). Zespół poświęcił zmarłym bliskim kilka utworów. "To Live is to Die" dedykowany jest pamięci genialnego basisty, natomiast utwory "Until it Sleeps" i "The God that Failed" są hołdem dla matki Jamesa Hetfield'a.

►Statua (tzw. Lady Justice trzymająca wagę), zdobiąca okładkę albumu grupy Metallica "...And Justice For All" ma swoje imię. Nazywa się Doris.

►Czy zastanawialiście się jaki utwór jako pierwszy został ściągnięty nielegalnie z sieci? Na P2PFoundation.net możemy przeczytać, że w 1996 roku haker o nicku NetFrack skompresował do formatu mp3 i udostępnił w internecie utwór "Until it Sleeps". Tym samym  pochodząca z albumu "Load" kompozycja stała się pierwszą nielegalnie pobraną piosenką w historii.

►W wywiadzie dla "The Sun", dawny basista sesyjny legendarny wrestler Hulk Hogan przyznał, że mógł zostać członkiem grupy Metallica. Hogan przyjaźnił się z  Larsem Ulrichem i gra kilkakrotnie z Ulrichem, który zaproponował mu dołączenie do zespołu. Hogan zrezygnował jednak z tej propozycji na poczet wrestlingu oraz kariery aktorskiej. Zespół zaprzeczył rewelacjom wrestlera.

Moonspell
►Fernando Ribeiro pisze książki. W swojej ojczyźnie, Portugalii wydał min: "How To Dig An Abyss" ["Jak wykopać otchłań"] i "The Essential Wounds" ["Istotne, zasadnicze rany"], a także książkę o polskim tytule:"Cienisty dialog". Fernando pisuje także poezję po portugalsku.

►Portugalska Poczta wyemitowała kolekcję znaczków, upamiętniających najważniejsze chwile oraz albumy w historii portugalskiego rocka. Jeden ze znaczków został poświęcony grupie Moonspell i znalazła się na nim okładka przełomowego w karierze formacji albumu "Wolfheart" z 1995 roku.

Motörhead
►Motörhead Shiraz - wino sygnowane przez słynna formację cieszy się ogromna popularnością.  Szwedzka gazeta Aftonbladet informuje, że od premiery w 2010 roku sprzedało się 250 tysięcy butelek trunku.


Nightwish
►Nightwish do promocji muzyki i wizerunku wykorzystywała min. otwieracze do butelek, ręczniki i znaczki pocztowe sygnowane logiem zespołu. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się prezerwatywy Nightwish oraz piwo ze zdjęciem grupy.


►Album "Wishmaster" to osobisty hołd Tuomasa Holopainena, dla dzieł J.R.R. Tolkiena.

Nine Inch Nails
►Charakterystyczne logo Nine Inch Nails składa się z liter "NIИ" umieszczonych w ramce, druga litera "N" jest lustrzanym obiciem pierwszej. Logo zostało zaprojektowane przez Trenta Reznora i Gary'ego Talpasa i było zainspirowane typografią Tibora Kalmana z okładki albumu "Remain in Light" grupy Talking Heads. Logo po raz pierwszy pojawiło się na debiutanckim "Down in It".

►Jim Carrey chcąc dobrze przygotować się do roli paranoika Waltera Sparrowa, w filmie "The Number 23" słuchał mrocznych, niepokojących utworów. Joel Schumacher, reżyser obrazu pomógł aktorowi w wyborze repertuaru. Polecił aktorowi m.in. "Mr. Self Destruct" Nine Inch Nails oraz "Wait And Bleed" zespołu Slipknot. Ponadto aktor słuchał utworów Skinny Puppy oraz Einstürzende Neubauten.

Opeth
►Każdy utwór na albumie "My Arms, Your Hearse" (1998) grupy Opeth rozpoczyna się ostatnimi słowami poprzedniego - ostatni utwór, "Epilogue" kończy się słowem "Prologue" które jest tytułem pierwszego utworu.

Paradise Lost
►Powstanie grupy Paradise Lost wiąże się bezpośrednio ze spotkaniem Nicka Holmesa z Gregiem Mackintoshem, do którego doszło w 1987 roku, w toalecie lokalnego klubu w Halifax.

Slayer
►Grupa Slayer podjęła współpracę z firmą Durex. Jej efektem jest seria prezerwatyw sygnowanych logo amerykańskiego zespołu.
Zespół oferuje również specjalny słoik z cukierkami, opatrzony swoim logo. Opakowanie zawiera cukierki w czerwonym i czarnym kolorze, ozdobione hasłami z  przesłaniem kapeli: "Destroy," "Hate," "Kill," oraz "Slayer". 

►Slayer wypuścił na rynek sygnowaną swoja nazwę odmianę kalifornijskiego Cabernet Sauvignon. Trunek nosi nazwę "Reign In Blood" i ma mocny i wyrazisty smak.

Soulfly
►Gdy Max Cavalera kompletował skład swojej nowej grupy Soulfly, zgłosiło się do niego wiele znanych muzyków, m.in Dave Lombardo ze Slayer'a. Cavalera odrzucił propozycję mistrza perkusji niechcąc by Soulfly miał status nafaszerowanej gwiazdami supergrupy.


The 69 Eyes
►Jyrki 69 właściwie Jyrki Pekka Emil Linnankivi, wokalista grupy The 69 Eyes jest bardzo wszechstronnym człowiekiem. Prócz pisania muzyki i tekstów dla zespołu, posiada tytuł magistra w dziedzinie chemii analitycznej, a od 2005 roku działa na rzecz dzieci z Afryki, jako honorowy ambasador UNICEF'u.


The Cure
►Robert Smith wziął ślub z Mary Poole w 1988 roku ubrany w smoking z muchą i wielkie białe buty sportowe. Jego drużbą  był basista The Cure, Simon Gallup.

W kilku wywiadach Robert Smith przyznał, że jego fryzura jest zainspirowana filmem Davida Lyncha, "Głowa do wycierania" z 1978 roku.

►28 lutego 1979 roku podczas koncertu The Cure w Town Hall w Bournemouth pewna dziewczyna urwała z emocji ucho swojemu chłopakowi...

Theatre Of Tragedy
►"Theatre of Tragedy" - pierwszy studyjny album norweskiej grupy Theatre of Tragedy został wydany w 1995 roku przez Massacre Records. Utwory zawarte na płycie napisane zostały w języku wczesno–nowoangielskim i opowiadają o nieszczęśliwej miłości, zaskoczeniu, a także śmierci. Sprzedano około 75 000 egzemplarzy płyty.


►Wokalistka Liv Kristine Espenas Krull dowiedziała się, o zwolnieniu z Theatre Of Tragedy drogą e-mailową.

Thin Lizzy
►Poczatkiem tego roku anonimowy darczyńca przekazał wytwórni Universal Music sto taśm z niepublikowanymi dotychczas utworami grupy Thin Lizzy. Taśmy zwierają odrzuty z sesji, alternatywne wersje oraz zarejestrowany materiał, który do tej pory nie został ujawniony. Jak szacuje się to blisko 700 kompozycji z pierwszego okresu działalności formacji. Część nowych kompozycji pojawi się jeszcze w tym roku  w specjalnym boksie.

Type 0 Negative
►Album "Dead Again" był pierwszym od 14 lat wydawnictwem, które zespół nagrywał przy użyciu żywej perkusji. Od nagrania "Bloody Kisses" (1993) grupa stosowała wyłącznie automaty perkusyjne.


Within Temptation
►W skeczu kabaretu Neo-Nówka zatytulowanym "Mohery na Lotnisku" pojawia się utwór "Intro" z albumu "The Silent Force" formacji Within Temptation.

Ogólnomuzyczne:

Szwed Roger Tullgren, jest pierwszą osobą na świecie, która otrzymuje od państwa pomoc socialną z powodu uzależnienia od muzyki metalowej. Państwo uznało jego uzależnienie od słuchania muzyki metalowej za ułomność przeszkadzającą w normalnej pracy. Należy mu się więc pomoc socjalna, dlatego otrzymuje on równowartość 365 zł tygodniowo. Sam główny "poszkodowany" utrzymuje,że jego uzależnienei rozpoczęło się od sięgnięcia po album Black Sabbath.

►Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Wiedniu dowodzą, że słuchanie muzyki Mozarta nie wpływa na inteligencję. Poddano analizie 3 tysiące przypadków z 40 różnych testów nad tym samym fenomenem, niestety okazało się że przyrost inteligencji dzięki wsłuchiwaniu się w muzykę austriackiego kompozytora jest mitem. Tym samym zanegowano wyniki badań z 1993 roku, w których badacze z Uniwersytetu w Kalifornii udowadniali, że wysłuchanie przez grupę nastolatków "Sonaty c-dur na dwa fortepiany"  miało wpływ na osiągnięcie lepszych wyników  testu logicznego. Kierujący austriackimi badaniami Jakub Pietschnig wskazuje na błędy w amerykańskim badaniu: "Ci, którzy słuchali muzyki Mozarta lub czegoś innego - Bacha czy Pearl Jam - osiągali lepsze wyniki niż ci, którzy nie słuchali niczego. Ale to już wiemy - jesteśmy bardziej skuteczni, jeśli dodatkowo coś nas stymuluje. Poza tym, doświadczenie z 1993 roku zostało przeprowadzone zaledwie na 36 studentach".

Rosyjska agencja informacyjna Interfax, powołując się na badania profesora Fyodora Kondratyeva z Serbsky State Research Center for Social and Forensic Psychiatry podała,że 35% utworów z kręgu metalu jest o tematyce satanistycznej. Profesor Kondratyev swoją tezę opiera na podstawie wyników badań własnych. Pod lupę wziął 700 "najpopularniejszych" metalowych utworów. Badając ich teksty ustalił iż 50% z nich opowiada o morderstwach, 7% mówi pozytywnie o samobójstwie, a 35% utworów w większym lub mniejszym stopniu ociera się o ideologię satanistyczną. Dane American National Education Association mówią o 6000 samobójstw rocznie wśród młodych Amerykanów, słuchających metalu.

►Badania przeprowadzone na 1050 amerykańskich i europejskich muzykach i piosenkarzach, aktywnych w latach 1956 - 1999, potwierdziły, że muzycy rockowi mają szczególne predyspozycje do umierania młodo. Średni wiek zgonu ustalono na 42 lata - dla artystów z USA i 35 lat dla muzyków z Europy.


►Z badań francuskich naukowców, opublikowanych w czasopiśmie "Alcoholism: Clinical and Experimental Research" wynika, że że głośna muzyka wpływa na szybszą konsumpcję alkoholu. Próbę przeprowadzono przez trzy sobotnie wieczory w dwóch barach, w których obserwowali około 40 pijących piwo mężczyzn w wieku 18-25 lat. Naukowcy regulowali głośność muzyki i sprawdzali tempo, w jakim ludzie pili piwo. Badani nie wiedzieli, że są obserwowani. Głośniejsza muzyka wpływała na zwiększenie konsumpcji, która rosła przeciętnie do 3,4 drinków z 2,6, a czas wypicia jednego piwa spadał średnio z prawie 15 minut do niepełnych 13.

►Portal BBC News opisał przebieg badań nad kondycją rockowych perkusistów, które przeprowadzono na dwóch angielskich uniwersytetach w Gloucestershire i Chichester. W badaniach brał udział m.in. perkusista grupy Blondie, Clema Burke'a. Naukowcy mierzyli m.in. liczbę uderzeń serca w trakcie gry i ustalili, że waha się ona między 140-150, sięgając po 90 minutach do 190. Przeprowadzone badania wskazują, że rockowi perkusiści dorównują kondycją pierwszoligowym piłkarzom. Dr Mark Smith z uniwersytetu w Chichester ocenił, że perkusja wymaga "nadzwyczajnej kondycji" - tym bardziej, że zawodowi muzycy grają na koncertach znacznie częściej niż np. piłkarze na meczach.

Projekt badawczy zaplanowany jest na okres ośmiu lat. Na kampusie uniwersytetu w Gloucestershire powstaje specjalne laboratorium do badania perkusistów. Wyniki badań natomiast mają znaleźć zastosowanie w przyszłości, do leczenia nadwagi u tych dzieci, które nie chcą uprawiać sportu.

►Pochodzący z Niemiec gitarzysta Vicente Patiz zagrał w ciągu jednej doby osiem koncertów w ośmiu krajach. Tym samym pobił dotychczasowy rekord  Guinnessa, który należał od marca 2009 roku do Jeffa Auga, który dał w ciągu 24 godzin sześć koncertów w sześciu krajach. Mini trasa koncertowa rozpoczęła się od niemieckiego Oberhausen (Nadrenia Północna-Westfalia), a ostatni koncert odbył się w austriackim Rankweil. Poza tym muzyk odwiedził Eupen (Belgia), Maastricht (Holandia), Ettelbrueck (Luksemburg), Strasburgu (Fancja), Winterthur (Szwajcaria) i Vaduz (Liechtenstein). Podobno wszystkie występy były niezwykle udane, a największą trudność podczas trasy sprawił dojazd.


►Za nieoficjalną stolicą gothic metalu uznaję się norweskie Stavanger. Dlaczego? Największe gothic metalowe grupy są ze Stavanger: Sirenia, Tristania, Theatre Of Tragedy czy The Sins Of Thy Beloved.

►W 1998 roku, w Indiach, utwór 'Tirchi Topiwale' stał się tak popularny, że władze kraju nakazały policji karać grzywną w wysokości 50 rupii (1 Pln = 16.044 INR), każdego kogo złapie się na publicznym przyśpiewywaniu utworu.

Browar Jester King Craft Brewery poszerzył swoją ofertę o bardzo nietypowy produkt. Mowa tu o sezonowym piwie o nazwie Black Metal Imperial Stout (trunek znany jest również pod nazwami: Suds of Northern Darkness,  Iron Sword, El Martillo del Muerte). Black Metal cechuje 10% zawartość alkoholu oraz niespotykany smak. Więcej o szlachetnym trunku.

►Firma Citizen Brick wypuściła figurki black metalowca kompatybilne z klockami znanej firmy. Zobacz.

►Metro.co.uk podało ciekawą informację dotyczącą trzech słoni afrykańskich z West Midlands Safari Park w Bewdley w Anglii. Otóż zwierzęta uspokajają się przy dźwiękach muzyki muzyce takich grup jak: Metallica, Black Sabbath, Led Zeppelin czy Def Leppard.

►Jasmin St. Claire, znana dotychczas jako gwiazda porno (obecnie w stanie spoczynku) i zawodniczka wrestlingu, prowadzi metalowego zina MetalDarkside. Jasmine zajmuje się promocją metalowej sceny, ze szczególnym naciskiem na death metal. Ponadto jest dziennikarką muzyczną (min. pisuje dla brazylijskiego Rock Brigage Magazine i polskiego Hard Rocker Magazine).

►Weston Cage, 22 - letni syn Nicolasa Cage'a, jest aktywnym muzykiem. Weston ze swoim zespołem Eyes of Noctum gra symfoniczny black metal. Grupa ma na koncie wydany w 2009 roku debiut zatytułowany "Inceptum".

►"Jesteśmy starzy, ale nie martwi" - tak mówią o sobie członkowie grupy The Zimmers. Razem mają ponad 3000 lat, a średnia wieku zespołu to 'zaledwie' 80 lat. Liderem tej ponad czterdziestoosobowej grupy jest 91-letni wokalista Alf Carretta. Najstarszym członkiem zespołu jest 101-letni Buster Martin.

Norweskie ministerstwo spraw zagranicznych wprowadziło cykl szkoleń dla korpusu dyplomatycznego z wiedzy o black metalu. Potrzeba szkoleń wiąże się z rosnącym zainteresowaniem fenomenem TNBM (True Norwegian Black Metal) i pojawiającymi się  coraz częściej pytaniami o ten rodzaj muzyki.

►Fińska wersja "Bitwy na Głosy" ("Kuorosota", oryginalna nazwa formatu: "Clash Of The Choirs") jest bardzo atrakcyjna dla fanów ciężkiego grania. Ostatnio jednym z  trenerów był Tomi Putaansuu,  lider grupy Lordi.  W poprzednich edycjach trenerami byli m.in.: Marco Hietala (Nightwish, Tarot) i Timo Kotipelto (Stratovarius).

►Trzeci rozwód to dobry powód by odmienić swoje życie. Tak przynajmniej uważa George F. Blackburn, który zmienił właśnie swoje dane osobowe. Nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że ten 64 - letni mieszkaniec Bethalto w USA,  przyjął imię Led Zeppelin II.

►Lego dla fanów norweskiego black metalu? To nie żart. Firma Citizen Brick wypuściła figurki black metalowca kompatybilne z klockami znanej firmy. Zobacz

►David Neevel opracował sposób, by przetwarzać dźwięki grane na gitarze na litery pojawiające się na ekranie komputera.  Dzięki temu może pisać e-maile przy użyciu swojej gitary. Zobacz

Zbiór będzie uzupełniany - ostatnia aktualizacja 13.10.2013

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =