Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Głupota ze złotym łańcuchem

Niemal wszyscy solidaryzujemy się z ofiarami trzęsienia ziemi oraz niszczycielskiego tsunami jakie dotknęło Japonię. Ogromne zniszczenia, ranni, zabici i zaginieni - to robi ogromne wrażenie. Niektórzy jednak w tej wielkiej tragedii widzą okoliczność sprzyjającą autopromocji,  czy też marketingowe szanse poprawy wizerunku. Czym kierował się w swoim postępowaniu niejaki Curtis James Jackson III zwany 50 Centem? Jedynie głupotą. Przy pomocy Twittera tak "na bieżąco" relacjonował wydarzenia z Japonii:

"Gdy fala uderzy o 8 rano wtedy razem z chłopakami spróbujemy szalonego surfingu. Japończycy też powinni tego spróbować!"

"Ludzie, to bardzo poważna sprawa. Musiałem ewakuować wszystkie moje »laski« z Los Angeles, Hawajów i Japonii. Musiałem to zrobić. Lol!".

"Człowieku, przecież zrobili o tym film "2012", to był dopiero strzał w dziesiątkę"*

Kim musi być człowiek, który z taką pogardą odnosi się do ludzkiej tragedii? Kimś kto ma za nic cierpienie i ból dziesiątków osób, wśród których niewątpliwie byli jego fani. Jest to szczególnie przykre, gdyż mówimy o muzyku, który jest autorytetem dla wielu młodych ludzi. Żyjemy w świecie w którym bardzo trudno o prawdziwe autorytety. Ciężko pogodzić się z faktem, że tę lukę wypełniają muzyczni idole pokroju 50 Centa podsuwani przez media, głównie po to, by zwiększyć sprzedaż płyt.

Nie przemawia do mnie tłumaczenie 50 Centa, że "robi sobie tylko żarty" i pisze to taki sposób bo lubi szokować. Nie przemawia do mnie wywołana falą krytyki skrucha i darowany milion dolarów dla poszkodowanych. Ten człowiek jest emocjonalnie ślepy. Gdyby był zwykłym Kowalskim, którego opinie może poznać jedynie garstka ludzi mógłby żyć w swoim chorym świecie. Niestety słowa człowieka, który sprzedał miliony płyt są przyjmowane bezkrytycznie przez młodych fanów. Do czego to prowadzi? Szerzy się głupota i zobojętnienie - wszystko ozdobione pięknym złotym łańcuchem "wielkiego idola".

Każdy muzyk pretendujący do miana idola musi mieć świadomość odpowiedzialności za przekaz jaki niesie jego muzyka, ale i za to co mówi i czyni poza sceną. Bo pan Curtis James Jackson jest idolem nie tylko gdy ubiera swój złoty łańcuch i skacze po scenie. Wygłaszając opinie na pozamuzyczne tematy staje się wyrocznią dla wielu osób bezkrytycznie kopiujących jego styl bycia.
 
Elastyczność w przekazywaniu rzeczywistości, w zależności od tego, co w danej chwili jest użyteczne i popularne staje się chorobą naszych czasów. Kontrowersyjne wypowiedzi generują ruch na stronach i oglądalność programów. Coraz częściej sprawdza się zasada: "nieważne co mówią ważne, że mówią". Owszem, kontrowersyjność jest wpisana we współczesny sceniczny image artysty, jednak są pewne granice. Taką granicą jest jest choćby szacunek dla ofiar tragedii.

Nieodpowiedzialne zachowanie 50 Centa pogłębia negatywne, stereotypowe postrzeganie współczesnych muzyków jako pozbawionych inteligencji prostaków. Muzyka (nazwijmy ją "popularna") traci swoją wiarygodność i zostaje sprowadzona do miana rozrywki, bez wartości poznawczej, dydaktycznej czy estetycznej.

Na szczęście przypadek 50 Centa jest odosobniony. Wiele zespołów (m.in. Judas Priest, Kiss i Aerosmith) wystosowało swoje oświadczenia w zw. z trzęsieniem ziemi, w których solidaryzują się z ofiarami tragedii. Grupa Iron Maiden przekaże część dochodów ze sprzedaży koszulek w swoim oficjalnym sklepie internetowym na rzecz fundacji wspierającej ofiary kataklizmu. Natomiast Joe Satriani i  In Flames zachęcają do wpłat na rzecz poszkodowanych.

Pomoc ofiarom kataklizmu zaoferowały wielkie wytwórnie płytowe Sony Entertainment Music, EMI Music, Universal Music Group i Warner Music Group, które wraz ze swoimi artystami postanowiły wydać niezwykły album "Songs for Japan". Całkowity dochód ze sprzedaży krążka zasili konto Japońskiego Czerwonego Krzyża, który aktywnie wspiera walkę ze skutkami trzęsienia ziemi oraz tsunami. Jak nie trudno zgadnąć wśród wielkich artystów, którzy zrzekli się honorariów za wydany album brakuje 50 Centa.


* cytaty za onet.pl


4 kwietnia 2011

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =