Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Jaskinia hałasu

"Jaskinia hałasu" to książka bazująca w dużej mierze na nostalgii. Na tęsknocie za dawnymi czasami, gdy jej bohaterowie - współtwórcy “metalowego podziemia” lat 80 byli piękni i młodzi. To wielki plus tej książki, ale jednocześnie jej pięta achillesowa.

Książka jest zbudowana z wypowiedzi muzyków, twórców zinów i organizatorów koncertów, którzy mimo przeciwności losu w postaci realiów PRL tworzyli od podstaw metalowy underground. Wojciech Lis i Tomasz Godlewski oddali zawartość książki właśnie im, swoją rolę ograniczając do zadania określonego pytania i względnym uporządkowaniu wypowiedzi. Animatorzy ówczesnego metalowego światka dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat powstania metalowego podziemia, bytności muzyki metalowej w oficjalnych mediach. Wspominają  wymianę kaset i zinów,  imprezy i koncerty oraz rolę Tomasza Dziubińskiego i Metal Mind Prod.

W książce brakuje mi większego zaangażowania autorów. Wiele poruszonych spraw aż prosi się o kontekst (oczywiście nie polityczny), rozwinięcie czy komentarz. Bez tego zabiegu otrzymaliśmy bardzo ciekawy, ale hermetyczny i chwilami chaotyczny zestaw wypowiedzi. Z drugiej strony brak ingerencji w wypowiedzi muzyków (patrząc na ilość literówek, błędów ortograficznych, logicznych itp. w wielu przypadkach zachowano pisownię oryginalną) wątpliwości nie autentyczność, wzniecona wspomnieniami pasja i nostalgia.

Jestem zachwycony szatą graficzną książki, która z założenia przypomina wykonany domową robotą, dobry zin. Treść przyozdabia bogata kolekcja zdjęć, flyerów, okładek wydawnictw, zinów, przedruków recenzji, a nawet skrawków artykułów. Dodatkowo książka zawiera biografie najważniejszych undergroundowych zespołów wraz z dyskografiami.

To pierwsza tak rozległa monografia dotycząca rodzimej sceny metalowej. Twórcy podjęli się pionierskiego i karkołomnego zadania. Mimo całego szacunku do wykonanej pracy, ogromnej przyjemności czytania "Jaskinia hałasu" pozostawiła spory niedosyt i wrażenie niewykorzystanego potencjału.

Tomasz Godlewski, Wojciech Lis - Jaskinia hałasu", Wydawnictwo Kogra

Autor: BH                                                                    11 Stycznia 2017

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =