Fuse / Holter

Split Echoes of Yul i Nowa Ziemia

Conspicuous Unobstructed Path

Macabre folk 23 Threads

Dionysus

Dytyramb Dead Can Dance

Light Of The Dreams

Sny Maćka Szymczuka

Music For Cassandra

O śmierci inaczej

David Bowie. STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię

"David Bowie. STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię" jest spójną i miejscami wciągającą historią jednego z najbardziej tajemniczych artystów jakich nosiła ta ziemia.

Paul Trynka opisał w tej książce wiele najlepszych cech Davida Bowiego: jego artystyczną odwagę, progresywność myślenia, instynkt wyłapywania nowych trendów w kulturze, czy zdolność do inspirowania innych do tworzenia czegoś zupełnie nowego. Historia muzyka wyłania się głównie z opowiadań współpracowników Bowiego (również kolegów ze szkoły oraz bliskich) i artystami, którzy wiele wnieśli do jego kariery. Każdy epizod kariery Bowiego został opisany z dbałością o szczegóły. Na kartach książki spotkamy wiele znanych nazwisk, nie brakuje również anegdot. Mało jest tu natomiast słów samego Bowiego (biografia nie zostałą autoryzowana).

Trynka nie pominął w swojej opowieść ciemnych stron charakteru muzyka. analizuje często powtarzające się oskarżenia o “wampiryczne” wykorzystywanie innych muzyków i nadmierne bazowanie na ich dokonaniach (Bowie “kurator” lecz nie “kreator” muzyki).  Nie idealizuje go, nie tworzy laurki, bywa bardzo krytyczny - jego spostrzeżenia są jednak trafne (może z wyjątkiem recenzji albumów stanowiących suplement do książki - z nimi można jak zawsze polemizować).

Podoba mi się próba analizy wpływu Davida Bowiego na świat popkultury. Przecież jego wpływ na oblicze współczesnej muzyki jest niepodważalny. Był autorytetem, na zawsze pozostanie inspiratorem. Ważne są tu drobiazgowo opisane historie tworzenia kolejnych albumów oraz przede wszystkim ich muzyczne znaczenia.

Paul Trynka starał się odpowiedzieć na pytanie kim był David Bowie. Mimo skrupulatnej pracy redaktorskiej nie udało mu się zdjąć wszystkich masek, które skrywały oblicze muzyka. Tego zwyczajnie nie dało się zrobić.

David Bowie. STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię  - Paul Trynka. Wydawnictwo Sine Qua Non

Autor: BH                                                                    10 Kwietnia 2017

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =