Queen. Nieznana historia

Queen. Nieznana historia
Roadie to osoba, która wyrusza razem z członkami zespołu na trasy koncertowe, pełniąc wszelakie role związane z obsługą techniczną. Słownikowa definicja nie odzwierciedla powagi tego stanowiska, ani stopnia zaangażowania takiej osoby w życie zespołu (także poza trasami).

Peter Hince był nie byle jakim technicznym. Przede wszystkim zajmował się gitarami Johna Deacona – basisty grupy Queen oraz mikrofonem, gitarami i fortepianem samego Freddiego Mercury’ego. Ten zawodowy kontakt z zespołem Queen, który trwał od jesieni 1973 roku do 1986 roku stał się przyczynkiem do napisania wspomnień zatytułowanych „Queen. Nieznana historia„.

Istotny w tej książce wydaje się podtytuł: „Moje życie u boku najlepszego zespołu rockowego XX wieku” – powinien być lepiej wyeksponowany! Odnoszę wrażenie, że autor nie mógł się do końca zdecydować, czy chce nam opowiedzieć o Queen, czy napisać własną historię. W efekcie książka jest ciekawym, ale miejscami chaotycznym zapisem wrażeń z tras koncertowych i sesji nagraniowych. Autor czasem się chwali (sex, drugs and rock and roll), a czasem popada w zadumę (stres, brak życia rodzinnego, ciągłe podróże). Ciekawe informacje o zespole przeplatają się z daleko idącymi osobistymi dygresjami autora, które nie wszystkich będą interesować.

Peter Hince jako naoczny świadek, pokazuje jak działa machina koncertowa od kuchni. Ileż wysiłku kosztuje przygotowanie koncertu i jaka niewdzięczna to bywa praca. Jest to przekaz szczery i pozbawiony bezrefleksyjnego, pełnego uwielbienia spojrzenia na Queen. Brakuje mi tu jednak opisu osobistych relacji z członkami zespołu. Są one szczątkowe i bardzo ostrożne. Myślę, że na przeszkodzie stanęły tu kwestie prawne i podpisane umowy.

Queen. Nieznana historia” trzeba traktować jako dodatek do innych biografii zespołu. Jest to bez wątpienia wiarygodne źródło ciekawostek i anegdot o Queen. Choć trzeba mieć świadomość tego, że autor wybrał takie historie z życia zespołu, które z jednej strony intrygują fanów, z drugiej zaś pozwoliły uniknąć batalii z prawnikami zespołu.

Uzupełnieniem książki są świetne fotografie autora. Najsłabszą częścią wydawnictwa jest natomiast… wstęp autorstwa Pana Rogowieckiego. Pomijając charakterystyczny dla tego redaktora styl, ale błędy merytoryczne u człowieka, który sam nazywa się wielkim fanem Queen?

Queen. Nieznana historia  – Peter Hince. Wydawnictwo Sine Qua Non.

Zobacz również: Freddie Mercury. Biografia