Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Szarlatani muzyki vol. 2

Są postacie w historii muzyki, które budziły za życia, ale również i po śmierci wielkie kontrowersje. Innowatorzy, obrazoburczy niszczyciele klasycznych form, ekscentrycy, szaleńcy oraz niepoprawni politycznie geniusze. Niektórych bulwersują do dziś, innych fascynują. Jedno jest pewne każda z prezentowanych postaci miała niepodważalny wpływ na rozwój współczesnej muzyki.

Taką postacią niewątpliwie był Lukas Foss (1922-2009) - niezwykle silna indywidualność, uznany kompozytor, pianista i dyrygent, Podczas swojej kariery muzyk skupiał się na technikach serializmu, minimalizmu i muzyki elektronicznej oraz improwizacji. Był artystą poszukującym, reprezentującym talent uniwersalny, wyrażający się we wszystkich możliwych kierunkach. Lubował się w wykorzystywaniu czynnika nieokreśloności, który jest był dla niego istotnym komponentem formy. 

Swój indywidualny język muzyczny budował sukcesywnie, dokonując szeregu eksperymentów, szczególnie w zakresie improwizacji. Te pierwsze pojawiają się w kompozycji "Time Cycle" z 1960 roku, gdzie prócz wysublimowanej i złożonej rytmiki natrafiamy na swobodną, częściowo nieskoordynowaną fakturę.Foss prowadził również dialog z przeszłością, oczywiście na własnych warunkach. Dobrze obrazuje to w utworze "Phorion" na orkiestrę (cz. III Baroque Variations), w którym demontuje i montuje na nowo wg. indywidualnej procedury  "Preludium" z III Partity E-dur Bacha. Zaintrygowany akcją i reakcją muzyka podczas gry Foss rozpisuje utwór na poszczególne instrumenty, które grają niesłyszalnie, niemal bezdźwięcznie. Dopiero pod wpływem impulsu dyrygenta, skierowanego ku konkretnemu instrumentowi ten ożywia się.W swoich studiach nad formą Foss dochodzi do koncepcji, których założenia wydają się ciekawsze niż ich efekty. Doprowadzają one kompozytora do utworów takich jak "Geod-Non Improvisation" na chór i orkiestrę (1969). Jest to muzyka bez początku i końca, bez rozwoju.B. Schaeffer określił ten utwór następująco: "orkiestra jest podzielona na cztery grupy: każda z nich przedstawia własną muzykę, która pojawia się jakby z oddali. Jak powiada autor - nic się nie dzieje; słuchacz nie może żądać ani nauki, ani emocji, ani przyjemności, winien słuchać tej muzyki tak, jak się słyszy przyrodę "[1]. Fascynujące prawda?

Przypis:
[1] B. Schaeffer  - Dzieje Muzyki. WSiP. Warszawa. 1983. 

Autor: BH                                                                 9 października 2013

Zobacz również: Szarlatani muzyki vol. 1

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =