Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Muzyka i filozofia T. 1. Refleksje, konteksty, interpretacje

Zbiór tekstów, których autorzy próbują odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące istoty samej muzyki, miejsca jakie zajmuje w kanonie sztuki oraz jej związku z filozofią. Książka grupuje wypowiedzi z ogromnego obszaru, stanowiące obraz obecnych zainteresowań z pogranicza muzyki i filozofii.

Kora, Kora. A planety szaleją

"Przez całe życie buntuję się przeciwko wyobrażeniu ludzi o sobie". Jakże trafne jest motto tej książki.

Freddie Mercury. Biografia

Smutne jest, że w tej biografii jest tak mało o muzyce. Odniosłem wrażenie, że tej książki nie napisała fanka zespołu. Jest to produkcja taśmowa, kolejna biografia w dorobku autorki. Owszem mamy drogę Queen na szczyt, porażki, pierwsze sukcesy, ale nic ponadto, o czym nie można poczytać w Internecie, biografiach zespołu czy w muzycznej prasie.

Teoria i estetyka awangardy muzycznej drugiej połowy XX wieku

Muzyczna twórczość awangardowa drugiej połowy XX wieku wiązała się z wielokierunkową refleksją nad muzyką. Przedmiotem analizy niniejszej książki są teksty trzech wybranych przedstawicieli awangardy muzycznej lat pięćdziesiątych XX wieku: Johna Cage'a, Pierre'a Bouleza oraz Karlheinza Stockhausena.

Człowiek z metalu. Szczegółowa biografia Jamesa Hetfielda

"Plany: grać muzykę, być bogatym" - wpis z księgi pamiątkowej Brea Olinda High School okazał się proroczy dla Jamesa Hetfielda, bez wątpienia najbardziej charyzmatycznego frontmana na świecie. Mark Eglinton starał się przybliżyć postać wokalisty grupy Metallica w sposób wielowymiarowy i obiektywny.

Rewolucja cyfrowa muzyki. Filozofia muzyki

To książka specjalistyczna, w której padają ważne pytania o przyszłość muzyki, jej artystyczną wartość, estetykę. Autor dzieli się również swoimi przemyśleniami na temat krytyki muzycznej i muzykologii.

Głośno jak diabli

“Głośno jak diabli” to historia ciężkiej muzyki opowiedziana z pierwszej ręki, przez jej twórców - muzyków. Specyficzna forma książki nadaje jej autentyczności i sprawia, że czyta się ją przyjemnie.

Opowieść o dobrych nieznajomych

"Deep Purple. Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych" to rzecz o zespole "który się tworzy, rozwija, odnosi sukcesy i trwa dalej w świecie pełnym wielu innych zespołów". Ale robi to z godnością, której często brakuje tzw. dinozaurom sceny. To zapis pomysłów, relacji interpersonalnych i inspiracji, które od ponad czterdziestu lat kształtują i modelują, a czasem niszczą rocka.

Biała Gorączka

Wbrew tytułowi nie jest to majaczenie w oparach alkoholu, ni delirium tremens - choć autor za kołnierz nigdy nie wylewał (a nawiązując do tytułu oryginału biały proszek obcy mu nie był).

Do czego służy ten przycisk? Autobiografia

Autobiografia Bruce’a Dickinsona z Iron Maiden to błyskotliwie napisana historia człowieka o wielu talentach i pasjach. Jej styl i jakość nie będzie zaskoczeniem dla wszystkich, którzy znają choć trochę dokonania Bruce’a.  Bo Bruce to nie tylko Iron Maiden, nie tylko muzyka. Jest pilotem, kapitanem samolotu, przedsiębiorcą awiacyjnym, mówcą motywacyjnym, browarnikiem, pisarzem i twórcą scenariuszy filmowych oraz szermierzem. Jest miłośnikiem historii i wojskowości (zwłaszcza lotnictwa). Pracował jako radiowy prezenter i dokumentalista dla BBC. Czy taki człowiek ma coś ciekawego do powiedzenia?

Zgniła zieleń: Historia Carnivore i Type O Negative

Miał słabość do kokainy, czerwonego wina i rudych dziewczyn. Introwertyk złakniony aplauzu, wściekły neurotyk, człowiek paradoks - Peter Steele. To postać, której fanom muzyki przedstawiać nie trzeba. Maciej Krzywiński przypomina jego sylwetkę w sposób obrazowy i dociekliwy, z szacunkiem ale bez przesadnego uwielbienia.

David Bowie. STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię

"David Bowie. STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię" jest spójną i miejscami wciągającą historią jednego z najbardziej tajemniczych artystów jakich nosiła ta ziemia.

Queen. Nieznana historia

Roadie to osoba, która wyrusza razem z członkami zespołu na trasy koncertowe, pełniąc wszelakie role związane z obsługą techniczną. Słownikowa definicja nie odzwierciedla powagi tego stanowiska, ani stopnia zaangażowania takiej osoby w życie zespołu (także poza trasami). Peter Hince był nie byle jakim technicznym, zajmował się gitarami Johna Deacona - basisty grupy Queen oraz mikrofonem, gitarami i fortepianem samego Freddiego Mercury’ego. Ten zawodowy kontakt z zespołem Queen, który trwał od jesieni 1973 roku do 1986 roku stał się przyczynkiem do napisania wspomnień zatytułowanych "Queen. Nieznana historia".

Legendarne przeboje rocka

"Świat nie potrzebuje już nowych piosenek. Jest ich za wiele. O wiele za wiele. Gdyby od dziś nikt nie napisał już żadnej piosenki, świat nie zauważy. Nikogo to nie obchodzi. Mamy dość piosenek, których ludzie mogą słuchać…". Tymi słowami Bob Dylan trafia w samo sedno. Coraz częściej mam wrażenie, że najlepszą muzykę już nagrano, a mi nie starczy życia by ją zgłębić. "Legendarne przeboje rocka" są zupełnie subiektywnym drogowskazem w trudnej drodze poznawania starej, dobrej muzyki.

Ćpałem chlałem i przetrwałem

Oto świat Pana Maleńczuka, syna Edwarda. Świat, który - jak sam twierdzi - na trzeźwo jest nie do przyjęcia. Dlatego Pan Maciej jako praktyk i ekspert postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami na temat życia i grania w odmiennych stanach świadomości oraz tworzenia na kacu.

Ja, Ozzy. Autobiografia

Wiele w życiu widział i sporo w życiu przeszedł, ten Ozzy. Po lekturze jego autobiografii mam pewność, że trzeba mieć zdrowie, by być gwiazdą rocka. Zastanawiam się tylko, kto mu o tym życiu opowiedział, bo jak sam przyznaje wszelkie używki zajmowały większość czasu. Aż dziw, że znalazł chwilę na muzykę.

Johnny Cash. Biografia

Johnny Cash jest bez wątpienia legendą, symbolem i ikoną (również popkultury). Dla wielu osób jest pierwszym skojarzeniem z muzyką country, dla innych jest twarzą amerykańskiego patriotyzmu. Niezwykle trudno napisać biografię tak złożonej osobowości. Michael Streissguth chciał swoim czytelnikom pokazać przede wszystkim człowieka, Johnego Casha syna, ojca i brata. Człowieka upadającego (zmagania z nałogami) i umiejącego się podnieść. Człowieka pełnego wiary i przywiązania do tradycji, szanującego historię swojego kraju.

Inwestowanie w muzykę

W obecnych czasach na rynkach finansowych rządzi nowa rzeczywistość, która wymaga nowego podejścia do inwestowania. Inwestować można w różny sposób: na lokacie bankowej, kupując obligacje skarbowe czy akcje na giełdzie. Jednak w sytuacji, gdy tradycyjne elementy portfela inwestycyjnego nie przynoszą oczekiwanych zysków lub wiążą się ze zbyt wysokim ryzykiem, z pomocą przychodzą inwestycje alternatywne.

Jaskinia hałasu

"Jaskinia hałasu" to książka bazująca w dużej mierze na nostalgii. Na tęsknocie za dawnymi czasami, gdy jej bohaterowie - współtwórcy “metalowego podziemia” lat 80 byli piękni i młodzi. To wielki plus tej książki, ale jednocześnie jej pięta achillesowa.

Daft Punk - Podróż do wnętrza piramidy

"Daft Punk stoją jedną nogą w królestwie sztuki, drugą zaś w świecie kultury popularnej. To dla nich bardzo wygodne - bez problemu utrzymują poczucie tej chwiejnej równowagi między sztuką jako dziełem i sztuką jako przemysłem. Od początku swej działalności badają związki pomiędzy ekspresją artystyczną, reklamą a kreowaniem się na celebrytów. A przy okazji stali się ikonami popkultury..." - ten cytat z książki Diny Santorelli brzmi niemal jak teza badawcza poważnej pracy naukowej i powinien być mottem całej publikacji. Dla mnie jest kwintesencją całego zjawiska, które nagromadziło się przez lata pod szyldem Daft Punk.

Sympathy For The Senior

Seryjne kobieciarstwo i seksualna rozwiązłość, duże ilości narkotyków i alkoholu, krótki pobyt w więzieniu, a potem... emigracja podatkowa. Ach tak, po drodze jeszcze trochę pośpiewał i ponagrywał...

Szarlatani muzyki vol. 2

Są postacie w historii muzyki, które budziły za życia, ale również i po śmierci wielkie kontrowersje. Innowatorzy, obrazoburczy niszczyciele klasycznych form, ekscentrycy, szaleńcy oraz niepoprawni politycznie geniusze. Niektórych bulwersują do dziś, innych fascynują. Jedno jest pewne każda z prezentowanych postaci miała niepodważalny wpływ na rozwój współczesnej muzyki. Dziś słów kilka o Lukasu Fossie.

Szarlatani muzyki vol. 1

Są postacie w historii muzyki, które budziły za życia, ale również i po śmierci wielkie kontrowersje. Innowatorzy, obrazoburczy niszczyciele klasycznych form, ekscentrycy, szaleńcy oraz niepoprawni politycznie geniusze. Niektórych bulwersują do dziś, innych fascynują. Jedno jest pewne każda z prezentowanych postaci miała niepodważalny wpływ na rozwój współczesnej muzyki. Rozpoczniemy od Karlheinza Stockhausena.

Adam Nergal Darski - Spowiedź heretyka

Nie jestem fanką Nergala. Nie kupuję jego filozofii, muzyki ani sposobu na życie. Ba, szczerze - mało mnie to obchodzi. Dla mnie jest tylko kolejnym człowieczkiem zerkającym z okładek bulwarówek. Ale książkę przeczytałam z kilku powodów...

Spowiedź heretyka

"Wiem, że ludzie mają kompletnie skrzywiony obraz mojej osoby. Ekran komputera, telewizor - to są krzywe zwierciadła. Przekłamują. Nie chodzi mi o to, jak wyglądam na zdjęciach czy w telewizji. Chodzi o pełen obraz człowieka. Ludzie mają problem, bo z jednej strony media robią ze mnie i potwora, z drugiej - miłego faceta, który raz dowcip powie, innym razem zacytuje jakiegoś filozofa, uśmiecha się, panie całuje w rączki...". Tymi słowami Adam Nergal Darski trafnie opisuje medialne zamieszanie wokół swojej osoby. Wątpliwości społeczeństwa może rozwiać książka "Spowiedź heretyka".

Pierwsza polska wytwórnia płytowa

Niedawno wpadła mi w ręce opasła monografia autorstwa Tomasza Lerskiego, poświęcona dziejom i wydawniczej działalności pierwszej polskiej – a czwartej na świecie – wytwórni płytowej Syrena Record. Książka robi wrażenie samym swoim wyglądem i blisko dziewięćset stronicową zawartością. Jednak to nie ilość jest tu najważniejsza. Liczą się przede wszystkim bezcenne informacje o początkach branży muzycznej w Polsce (opisy procesów nagrywania, ewolucja procesu zapisu, marketing itp.)

Rok 2012 na onlygoodmusic.pl

To był pracowity rok - pora na małe résumé. Nie będę skupiał się na zjawiskach w muzycznej branży, czy światowych trendach. Skupię się na działalności onlygoodmusic.pl.

(Tomb) rider koncertowy

O wymaganiach niektórych gwiazd krążą legendy. Zachcianki, wyszukane kulinaria i morze alkoholu. Listy życzeń gwiazd i gwiazdek są najczęściej upchnięte pośród wymogów technicznych w tzw. riderze koncertowym. Krótko mówiąc jest to lista wymagań, które muszą zostać spełnione, aby gwiazda wystąpiła. Jak to bywa w życiu, taki rider zamiast ułatwiać życie organizatorom przyprawia ich o bóle głowy.

Oto rzecz o wymaganiach gwiazd, które potrafią wpędzić organizatorów do grobu.

Hard Art - artykuł niesponsorowany

Walkę z duchem czasu przegrywają również pisma poświęcone muzyce. Prawdę powiedziawszy same są sobie winne. Biorąc pierwszy z brzegu "duży" tytuł o ciężkiej muzyce można się przerazić. Niespójność tematyczna: wytwórnia zapłaci to i pośród black metalowców błyśnie gwiazdka emo. Zakamuflowane nieudolnie artykuły sponsorowane i to co najgorsze treści zerżnięte prosto z Internetu. I kto z kogo robi tu idiotę, kto kogo okrada?

Nie dziwi więc wysyp web zinów oraz utrzymanych w starym dobrym duchu papierowych zinów. Tworzą je osoby naprawdę zaangażowane, znakomicie znający sferę którą się zajmują. Jest na polskim rynku swoisty pakt. Teoretyczni konkurenci wydają wspólnie pismo - informator kultury niezależnej Hard Art.

Ciekawostki muzyczne

Czy wiesz, że...?

Muzyczne cytaty

Choć nie wszyscy muzycy mają coś mądrego do powiedzenia, fani spijają ich słowa niczym nektar. Zdarzają się jednak wyjątki, które będziemy wam sukcesywnie przypominać.

Nie tylko "jarzębinkowe koko koko"

Związek muzyki z Euro 2012 to nie tylko "jarzębinkowe koko koko", oprawa meczów i koncerty towarzyszące. Muzyka codziennie gości w życiu każdego sportowca, także piłkarza.

Nazwy zespołów

Zastawialiście się kiedyś skąd wzięły się nazwy znanych zespołów? Ich nazwy mają różną geanalogię. Jedne były dosadne i jednoznaczne, miały szokować i zwracać uwagę. Czasem były dziełem przypadku i pozostawiały szerokie pole do interpretacji. Postanowiliśmy zebrać dostepne informacje na temat znanych formacji.

Okiem czytelnika - Hard Art #2

Jestem świeżo po lekturze drugiego numeru magazynu Hard Art - nowej inicjatywy największych polskich labeli (Beast of Pray i Zoharum) zajmujących się szeroko pojętą antymuzyką. Inicjatywa ta na tyle trafiła w moje gusta, że postanowiłem podzielić się kilkoma spostrzeżeniami.

Historia pewnego utworu: Until It Sleeps

"Until It Sleeps" to  wyjątkowy utwór w repertuarze grupy Metallica.  To kolejna bardzo osobista kompozycja Jamesa Hetfielda, zobrazowana zjawiskowym teledyskiem. Utwór pochodzi z znienawidzonego przez wielu fanów albumu "Load" z roku 1996 i jak każda 'ballada' nagrana przez zespół znalazł się na czwartej pozycji na krążku. Jako singiel ukazał się 20 (świat) i 21 (USA) maja 1996 roku i już 6 sierpnia pokrył się złotem (ponad 500,000 sprzedanych kopii), zostając przy okazji piątym pod względem sprzedaży hitem grupy.

Historia pewnego utworu: Nothing Else Matters

"Nothing Else Matters" grupy Metallica to bez wątpienia utwór legenda. To najbardziej rozpoznawalny song z repertuaru zespołu, najbardziej znana 'ballada', której charakterystyczny początek jest często pierwszym krokiem nauki początkujących gitarzystów.

Covery bliskie profanacji

Łacińskie profanatio tłumaczyć można jako zbezczeszczenie czy znieważenie. Najczęściej kojarzymy ten termin z religią, z sytuacjami naruszenia sfery sacrum. Jednak przytoczone pojęcie ma swoje odniesienie również do sytuacji znieważenia przedmiotów i wartości powszechnie szanowanych. Taką wartością niewątpliwie, przynajmniej dla określonych grup ludzi jest muzyka.

Sceniczny ekshibicjonizm

Muzyka od zawsze budzi sporo emocji. Nie zawsze są to emocje wywoływane przez dźwięki czy tekst. Często największym źródłem emocji są zachowania samych muzyków, te na scenie jak i po za nią. Nie mam tu na myśli wyreżyserowanego pojawienia się piersi Janet Jackson  podczas finałowego meczu ligi futbolu amerykańskiego, lecz prawdziwe skandale. Serwisy informacyjne obiegła wiadomość, o pośmiertnym  oczyszczeniu wokalisty The Doors z zarzutu publicznego obnażania się podczas koncertu w Miami w marcu 1969 roku. Morrison, który miał obnażyć się i symulować masturbację został za to skazany na 6 miesięcy więzienia. Jego prawnicy wnieśli wówczas apelację, lecz w trakcie jej rozpatrywania wokalista zmarł w Paryżu.

Głupota ze złotym łańcuchem

Niemal wszyscy solidaryzujemy się z ofiarami trzęsienia ziemi oraz niszczycielskiego tsunami jakie dotknęło Japonię. Ogromne zniszczenia, ranni, zabici i zaginieni - to robi ogromne wrażenie. Niektórzy jednak w tej wielkiej tragedii widzą okoliczność sprzyjającą autopromocji,  czy też marketingowe szanse poprawy wizerunku.