Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

5 Years Of Calm Fury

Żona mi świadkiem, nie narzekam na brak płyt do recenzji. Dziś jednak postanowiłem zrobić przerwę od bieżących wydawnictw i wrócić do szczególnego albumu z 2009 roku. Mam na myśli urodzinową kompilację wytwórni No Angels Prod, zatytułowaną "5 Years Of Calm Fury", która kiedyś nie opuszczała mojego odtwarzacza.

To wydawnictwo jest wyjątkowe pod wieloma względami. Po pierwsze wspomniana już okoliczność: pięć lat istnienia niezależnego labelu - podkreślmy owocnych lat. Po drugie: na jubileuszową kompilację trafia 14 nigdy niepublikowanych kompozycji niemal wszystkich projektów, które współpracowały z Radunirem. Uwierzcie mi (a najlepiej sprawdźcie sami) jest w czym wybierać! Swoje unikatowe brzmienia zaprezentowały same osobowości. W konsekwencji obok siebie znalazły się różne style reprezentujące odmienne podejścia do antymuzyki. Mimo szerokiego zakresu stylistyki udało mi się znaleźć wspólny mianownik. We wszystkich utworach wyczuwa się podniosłą, lekko rozmarzoną atmosferę (przoduje cudowny "Whispering Past") i to nie tylko tam gdzie muzyka wkracza na neoklasyczne grunty. Może to sugestia, ale jest dostojnie i sentymentalnie  - jakby stosownie do okazji. Nie brak pięknych melodii, orientalnych ("The Call Pt.3") i mistycznych klimatów (np. "Pudendagra"), fortepianowych pasaży i eterycznych wokaliz. Pojawiają się momenty grozy (wręcz horrorowe motywy In Scissors), tajemniczość i niedopowiedzenie (Simulacra, a jakże!), a nawet psychodela (taki zakręcony "Antediluvian Craving" od Roto Visage). Być może część słuchaczy rozczaruje brak mocniejszych momentów - jakby na pocieszenie jest ekspresyjny, mocno cyfrowy "Light And Earth Overnight" Bubena, dramatyzm Krothor czy naznaczony wyraźnym rytmem "Faceless" projektu Abstractive Noise.

Jest jeszcze jeden szczególny aspekt tej płyty, na który warto spojrzeć w kontekście marudzenia o wysokich cenach albumów i nielegalnym pobieraniu muzyki.
W zalewie wydawnictw, których nie sposób ogarnąć w jednym żywocie otrzymujemy album darmowy, który można posłuchać online, bądź co najważniejsze legalnie pobrać w dobrej jakości. Na przekór ględzeniu o wielomilionowych stratach rynku muzycznego robi to wytwórnia niezależna. Majorsi da się? Ano da trzeba tylko chcieć - a Wy nie chcecie...

Mógłbym tą smutną refleksją zakończyć tą recenzję, ale nie wypada. Album "5 Years Of Calm Fury" jest przyjemnym dla ucha retrospektywnym katalogiem wytwórni. Zdaję sobie sprawę, że trudno opierać swoją opinię na temat określonego wykonawcy po jednej czy dwóch kompozycjach. Jednak czasem wystarczy impuls, jedna nuta, skrawek melodii by poczuć, że ten konkretny fragment antymuzyki porusza w nas najwrażliwsze nuty. Spróbujcie, bo warto.

Informacje o albumie:


Tytuł: 5 Years Of Calm Fury
Wykonawcy:

1. Inner Vision Laboratory - The Call Pt3
2. In Scissors - Regina Tacitus [Regium In Umbra] feat Angel
3. In Scissors - Adjoined Twins
4. QDC - 1997 
5. QDC - Whispering Past 
6. Krothor - Dłonie, Stopy I Gwoździe
7. Krothor - Waginy Pasyjne
8. Zmierzch - Pudendagra
9. Experiments In Darkness - The Arrival Of The Real Beasts
10. Nocturn Inferi - Red Wine White Candle Nothing
11. Buben - Light And Earth Overnight
12. Abstractive Noise - Faceless
13. Roto Visage - Antediluvian Craving
14. Simulacra - Once This Was The Future

Rok wydania: 2009
Wytwórnia: No Angels Prod.

Album jest do pobrania za darmo ze strony wytwórni lub bezpośrednio z archive.org.

19 marca 2012


Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =