Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Touch Of Evil

Specjaliści od atropologii kultury, etnografii i historii muzyki sugerują, że pierwsze "utwory" muzyczne miały charakter wokalny i powstały z nadmiaru energii pobudzanej w walce i polowaniach. Muzyka powstała zatem z prakrzyku, by z czasem wyłaniać się po prostu z mowy, która w momentach ekscytacji stawała emocjonalna i zbliżona do śpiewu. Pierwotna muzyka zrodziła się z potrzeb życia codziennego (praca, magia, obrzędy) - złośliwi mówią, że pierwsza pramuzka powstała po nieudanym polowaniu i była autorstwa okazującej swoje niezadowolenie prakobiety... Zastanawiacie się pewnie, co to wszystko ma wspólnego z nowym albumem Access Denied?

1. Intro
2. Messenger of Death
3. Suicide Mind
4. One Night
5. Secret Place
6. Don't Tell Me
7. My Dreams
8. Violence of Mind
9. Touch of Evil

A.D. 2012, Pitch Black Records


Oj ma, choćby przez pierwotną energię tkwiącą w muzyce i żywiołowy (chwilami nieokiełznany) kobiecy wokal - przy czym wciąż zastanawiam się co jest wypadkową czego. W tym miejscu wypada zgodzić się z krytykiem Simonem Frith'em, który brzmienie głosu metalowego wokalisty(-tki) stawia wyżej niż tekst utworu. Podążając jednak za drogą kanonu niepokoić może niepokorność Agnieszki Sulich, która za nic nie chce podporządkować swojego głosu brzmieniu całego zespołu. W mojej ocenie to bardzo dobre posunięcie. Jej głos mimo mimo pewnych ułomności (m.in. akcent, przesadna dramatyczność) stara się róźnicować muzykę  Access Denied i nie czarujmy się nadaje jej jakiegoś charakteru. Jestem zwolennikiem charakternej muzyki, a taka ponoć powinna być ta z etykietą heavy metal. Na krążku "Touch Of Evil" są pewne zaczątki drapieżności (np. dynamicznie zagrany i zaśpiewany "Suicide Mind"), są to jednak dopiero zwiastuny. Całość materiału (za wyjątkiem jaśniejszych punktów) brzmi jednolicie i nieco przewidywalnie. Owszem noga zatupie, uwagę zwróci zmiana tempa, ciekawy riff ("Secret Place") czy solówka ("Violence of Mind"), ale to wciąż za mało. Moje marudzenie powinien uciszyć tytułowy utwór, który niesie ze sobą nieco inną konstrukcję i stawia na kreatywność. Niestety zapędy w stronę klawiszowych dodatków, mających stworzyć miraż symfonii odnoszą w mojej ocenie odwrotny efekt. Mam ci ja swoje zdanie na temat użycia orkiestracji, a przy okazji o heavy metalu - na albumie "Touch Of Evil" oba aspekty jakoś mi się gryzą.

W historii muzyki uderza nieobecność kobiet. Wynika to raczej ze sposobu opowiadania, a nie z braku kobiecej działalności muzycznej. Takie wielowiekowe podejście pokutuje w dzisiejszych czasach również w muzyce popularnej (pomijam pop) - w przypadku metalu mamy często do czynienia z szowinizmem głoszącym, że jest to męski gatunek. Ta bezsensowna polemika przypomina mi trochę problem francuskiej kompozytorki Cecile Chaminade, która jako jedna z nielicznych kobiet odważyła się tworzyć pod własnym nazwiskiem (a nie pod męskim pseudonimem co było praktyką nagminną w XIX wieku). Recenzenci (mężczyźni) muzyki zarzucali jej albo brak energii właściwej muzyce "męskiej", albo gwałtowność, która nie przystoi kobiecie. Niestety wiele formacji z kobietą za mikrofonem dostarcza swoją muzyką podobnych argumentów piewcom takich teorii. Szczęściem są kobiety, które udowadniają swoją muzyczną wartość i potrafią wnieść do kanonu muzyki więcej niż niejedna męska horda (nawiązując do tematyki wspomnę imponującą Doro Pesch). W tym (oraz innym) kontekście Access Denied swojej muzyki wstydzić się nie powinno (abstrahując od merytorycznego poziomu dyskusji o męskości ciężkiej muzyki) Jednak zespół powinien obudzić w sobie swoisty prakrzyk, która doda więcej charakteru i energii ich muzyce.


Autor: BH                                                                        28 grudnia 2012

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =