Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

The Zone of Silence

"Czymże jest nasze życie, jeśli nie szeregiem preludiów do owej nieznanej pieśni, której pierwszą uroczystą nutę intonuje śmierć"[1] - zastanawiał się Alphonse de Lamartine w swoich poetyckich medytacjach. Album "The Zone of Silence" to zbiór tych najczarniejszych preludiów ludzkiego życia, mówiących o krzywdzie wyrządzonej dzieciom.

1. Loneliness
2. Him - A Complete Stranger
3. In The Dungeon Of Your  Own Feelings
4. The Zone Of Silence ...
5. Fear
6. Lullaby

A.D.2013, Zoharum


Wiele się zmieniło w muzyce projektu Accomplice Affair. Dojrzała, nabrała nowych, indywidualnych rys. To już nie tylko deformacja struktury dźwiękowej, która miała swój niewątpliwy urok, ale kompozycje o budowie bardziej uformowanej, by nie rzec tradycyjnej. Gitara przestała być wyłącznie półproduktem, czy ramą schematu. Stała się budulcem, który wraz z innymi składnikami (perkusonalia, instrumenty klawiszowe i wreszcie wokal) stanowi o wartości kompozycji.

Accomplice Affair nakreśla paletę emocji tytułami kompozycji, ale to nie wszystko. Każdy utwór ma określony i przypisany do konkretnego stanu środek charakterystyki, np. w "Loneliness" jest to powolne następstwo nasyconych akordów w niskim rejestrze i leniwie płynąca melodia, w "Him - A Complete Stranger" wyrażana szeptem rytualna obcość silnie kontrastująca z akustycznymi partiami, wreszcie w "In The Dungeon Of Your Own Feelings" złowrogi kontrabas.

Duża sugestywność emocji w muzyce Accomplice Affair nie zatraca się jedynie w tych najczarniejszych barwach. Wciąż zauważalna jest obecna na poprzednich albumach tendencja do jaśniejszych prześwitów (np. "The Zone Of Silence ..."). Z punktu widzenia konceptu tej płyty ma to sens: skrzywdzony umysł szuka azylu w dobrych wspomnieniach, nawet jeśli są odległe i nieliczne.   

Nie bez przyczyny wspomniałem o "Medytacjach poetyckich" Lamartine'a, który w swojej twórczości kładł istotny nacisk  na emocje. Czynił to w sposób, który przypomina mi wizję Accomplice Affair: przedstawione osoby - skrzywdzone dzieci oraz miejsca ich odosobnienia (te dosłowne pokoje i więzienie umysłu) nie mają konkretnych cech, muzyka skupia się nie na fakcie dokonanych czynów, ale na wewnętrznych przeżyciach bezimiennych bohaterów, które są konsekwencją dramatycznej przeszłości.

Przypisy:
[1] Alphonse de Lamartine - Medytacje poetyckie.

Autor: BH                                                                     19 grudnia 2013

Powiązane recenzje: Cienie, Act of Creation..., Jezioro WspomnieńSamotny Horyzont

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =