Once

Naturalizm i zmysłowość muzyki Egora Grushina

Assemblage

Muzyczny asamblaż Machinefabriek

Rosarium Hermeticum

Hermetyzm Artefactum

Vestigial Element

Fatalizm i alienacja Calling Voice Project

Early Recordings

Wspominkowy album Aquavoice

The Zone of Silence

"Czymże jest nasze życie, jeśli nie szeregiem preludiów do owej nieznanej pieśni, której pierwszą uroczystą nutę intonuje śmierć"[1] - zastanawiał się Alphonse de Lamartine w swoich poetyckich medytacjach. Album "The Zone of Silence" to zbiór tych najczarniejszych preludiów ludzkiego życia, mówiących o krzywdzie wyrządzonej dzieciom.

1. Loneliness
2. Him - A Complete Stranger
3. In The Dungeon Of Your  Own Feelings
4. The Zone Of Silence ...
5. Fear
6. Lullaby

A.D.2013, Zoharum


Wiele się zmieniło w muzyce projektu Accomplice Affair. Dojrzała, nabrała nowych, indywidualnych rys. To już nie tylko deformacja struktury dźwiękowej, która miała swój niewątpliwy urok, ale kompozycje o budowie bardziej uformowanej, by nie rzec tradycyjnej. Gitara przestała być wyłącznie półproduktem, czy ramą schematu. Stała się budulcem, który wraz z innymi składnikami (perkusonalia, instrumenty klawiszowe i wreszcie wokal) stanowi o wartości kompozycji.

Accomplice Affair nakreśla paletę emocji tytułami kompozycji, ale to nie wszystko. Każdy utwór ma określony i przypisany do konkretnego stanu środek charakterystyki, np. w "Loneliness" jest to powolne następstwo nasyconych akordów w niskim rejestrze i leniwie płynąca melodia, w "Him - A Complete Stranger" wyrażana szeptem rytualna obcość silnie kontrastująca z akustycznymi partiami, wreszcie w "In The Dungeon Of Your Own Feelings" złowrogi kontrabas.

Duża sugestywność emocji w muzyce Accomplice Affair nie zatraca się jedynie w tych najczarniejszych barwach. Wciąż zauważalna jest obecna na poprzednich albumach tendencja do jaśniejszych prześwitów (np. "The Zone Of Silence ..."). Z punktu widzenia konceptu tej płyty ma to sens: skrzywdzony umysł szuka azylu w dobrych wspomnieniach, nawet jeśli są odległe i nieliczne.   

Nie bez przyczyny wspomniałem o "Medytacjach poetyckich" Lamartine'a, który w swojej twórczości kładł istotny nacisk  na emocje. Czynił to w sposób, który przypomina mi wizję Accomplice Affair: przedstawione osoby - skrzywdzone dzieci oraz miejsca ich odosobnienia (te dosłowne pokoje i więzienie umysłu) nie mają konkretnych cech, muzyka skupia się nie na fakcie dokonanych czynów, ale na wewnętrznych przeżyciach bezimiennych bohaterów, które są konsekwencją dramatycznej przeszłości.

Przypisy:
[1] Alphonse de Lamartine - Medytacje poetyckie.

Autor: BH                                                                     19 grudnia 2013

Powiązane recenzje: Cienie, Act of Creation..., Jezioro WspomnieńSamotny Horyzont

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =