Genetic Transmission

W poszukiwaniu realności dźwięków

Expo 70

Muzyka, która odgradza od zreczywistości

The Ritual Should Be Kept Alive

Magia Hybryds

Once

Naturalizm i zmysłowość muzyki Egora Grushina

Assemblage

Muzyczny asamblaż Machinefabriek

All Sounds Allowed & IdiotHead - Split

Przy okazji wspólnych wydawnictw takich jak split All Sounds Allowed i IdiotHead pojawiają się pytania o ich zasadność oraz wspólny mianownik. Jednak tym razem nie mam wątpliwości w obu kwestiach.

1. All Sounds Allowed - Dość
2. IdiotHead - Strach przed idiotą 

A.D. 2013

Legalne pobranie
Video


Wątpliwości co do zasadności tego wydawnictwa rozwiewa choćby jakość obu kompozycji. Poza niewątpliwym walorem promocyjnym, tu opartym na nieco kontrastowym zestawieniu, oba utwory są najzwyczajniej warte zaprezentowania. W przypadku All Sounds Allowed dosłowność tego stwierdzenia (wersja video) ma podwójne znaczenie - od dawna uważam, ze wizualna strona ich  muzyki jest bardzo ważna (warta uwagi jest choćby obsługa aparatu perkusyjnego własnej konstrukcji). Oba utwory są dobrymi reprezentantami specyfiki obu formacji: rozsądne korzystanie z elektroniki, dynamika, ekspresja wokalna oraz zaangażowane teksty, a w przypadku IdiotHead dodatkowo moc. Wspomniane ogólnikowo walory to tylko pierwsza część syntezy wspólnego mianownika obu kompozycji. Kolejnym jest nie tyle wykorzystanie języka polskiego, a sposób operowania ojczystą mową. W kompozycji "Dość" usłyszeć możemy intelektualną grę słów, którą All Sounds Allowed udowadnia, jak ważne w ich muzyce jest słowo. Natomiast IdiotHead gromadzi słowa o (nazwijmy to) antyestetycznej wartości. W połączeniu z charakterystyczną wokalną ekspresją daje bardzo kontentujący efekt.

Z zainteresowaniem wsłuchiwałem się w wykorzystanie elektroniki przez obie formacje. W tym aspekcie obie grupy wykazały się rozwagą i wyważeniem - to kolejna wspólna cecha tego splitu. Konstruowanie przemyślanych pauz prowadzi do ożywienia rytmów i w konsekwencji do uzyskania faktury o oryginalnych walorach. Każda z grup zrobiła to na swój sposób, ale efekt wpisuje się w nakreślony schemat.


Wspólne wydawnictwo All Sounds Allowed i IdiotHead nie zaskakuje innowacyjnością formy, ale przecież nie zawsze o to chodzi w muzyce.  Eksponuje natomiast walory obu formacji, które niewątpliwie warto poznawać.

Autor: BH                                                                              5 lipca 2013

Powiązane recenzje:

All Sounds Allowed - Festung Wroclaw
IdiotHead - Free Market Music EP

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =