Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

A.S.

Dźwiękowy recycling Bionulora

Nowa Ziemia 2

Trójstronne, artystyczne przymierza

Reimagined

Metamorfoza, interpretacja czy przeobrażenie muzyki?

Nightclubbing / Die Wölfe kommen züruck

Duch krautrocka

Seance

Dźwięki i duchy to zjawiska związane ze sobą od dawna. Już słynny wynalazca Thomas Edison  snuł rozważania nad rejestratorem głosów osób zmarłych. W latach 60. XX w., duński artysta Friedrich Jürgenson nagrywając śpiew ptaków przypadkowo zarejestrował na taśmach pochodzące z niewiadomego źródła dźwięki. Był to przyczynek do badań zjawiska EVP. Znany jest również przypadek medium Rosemary Brown, której duchy 12 słynnych kompozytorów (m.in. Liszt, Chopin, Schubert, Schumann, Beethoven, Bach, Debussy, Igor Strawinski) „pomagały” pisać i wykonywać kompozycje. Co ciekawe wszystkie posiadały charakter danego wirtuoza. Nasz dzisiejszy bohater, Andreas Brandal eksploruje kolejny aspekt relacji dźwięk – duchy: dźwiękowy zapis seansu spirytystycznego.

1. Gathering
2. Medium
3. Progress
4. Communicating
5. Spirits
6. Message
7. Ectoplasm
8. Conclusion

A.D.2014, Twice Removed Records


Album "Seance" jest czytelny programowo. Kolejne utwory, utrzymane w koncepcji ścieżki dźwiękowej uosabiają poszczególne etapy seansu spirytystycznego. To album pełen niepokoju: zmienna rytmika, zmienne natężenie, częstotliwość i występowanie dźwięków tworzą odpowiednią atmosferę. Specyfiką muzyki Brandala jest rozwój i rozpad jej struktury  na rozmaite cząstki i grupy dźwięków (od ambientowych plam, dronów po brzmienie gitary) oraz ruch mas dźwiękowych  zmiennych w swej intensywności i gęstości. W wyniku ich zderzania występuje zjawisko przenikania i odpychania się, stwarzające słuchowe złudzenie deformacji (usterki). Ten album nie spędzi Wam snu z powiek. Może natomiast dostarczyć niezwykłych odczuć.  

Na koniec ciekawostka: profesor Richard Wiseman z University of Hertfordshire eksperymentalnie udowodnił, że infradźwięki mogą powodować u ludzi dziwne odczucia (niepokój, smutek i dreszcze wzdłuż kręgosłupa) przypisywane obecności duchów w nawiedzonych miejscach.

Autor: BH                                                                       18 kwietnia 2014

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =