Fuse / Holter

Split Echoes of Yul i Nowa Ziemia

Conspicuous Unobstructed Path

Macabre folk 23 Threads

Dionysus

Dytyramb Dead Can Dance

Light Of The Dreams

Sny Maćka Szymczuka

Music For Cassandra

O śmierci inaczej

Catarse

Neoklasycyzm w dzisiejszym wydaniu powinien często nosić miano pseudoklasycyzmu. Ta nazwa lepiej odzwierciedla mniej lub bardziej indywidualne imitowanie klasycznych wzorów. Młody, bez wątpienia utalentowany kompozytor z Brazylii Andrei Machado również popadł w klasycystyczny manieryzm. Jego album "Catarse" to próba rozwinięcia własnego, współczesnego języka muzycznego w nawiązaniu do starych schematów formalnych.

1. Inercia   
2. Sereno
3. Todos os Sonho do Mundo   
4. Menos   
5. Sopro Seu
6. Tempo
7. Sobre a Brevidade da Vida
8. Ciclo

A.D.2014, Twice Removed Records


Nie można odmówić muzyce z "Catarse" pewnej błyskotliwości i sugestywności. Utwory odznaczają się szczerością uczucia, głębokim tonem nastrojowym i subtelnym kolorytem. Jest tu miejsce na odrobinę ciepła oraz melancholijny nastrój. Ta muzyka jest jak wspomnienie zmysłowe.

Niestety to wszystko nosi cechy efemeryczności. Odczuwalny jest niedowład inwencji melodycznej (może za wyjątkiem "Sobre a Brevidade da Vida"). Melodie wybrzmiewają sobie przyjemnie, jednak nic po sobie nie zostawiają.
Odnosi się wrażenie, że środki wyrazu szybko się wyczerpują. Delikatnie ratuje sytuację naprawdę subtelna elektronika (np. "Menos").


Pocieszająca w tym wszystkim jest równowaga między formą a treścią oraz przede wszystkim zachowane indywidualne rysy stylu Andrei Machado, jego nastrojowy minimalizm.

Autor: BH                                                                       14 kwietnia 2014

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =