Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Antykwintet

Przedrostek anty - często pojawia się w moich recenzjach głównie za sprawą anty muzyki. Dziś natomiast dla odmiany (mojej i Waszej) zajmiemy się kolejna odsłoną serii "Swingujące 3-Miasto" poświęconej grupie Antykwintet.

1. Stasinek
2. Zaduma Dziadka
3. Mirror Mode
4. Prosto przed siebie
5. Gonitwa siódma
6. Music For R.
7. Reinkarnacja

A.D. 2012, Soliton"Antykwintet" zawiera nagrania, które mimo upływu lat brzmią świetnie i oryginalnie. To jazz stworzony w oparciu o bogate relacje dźwiękowe, które posłużyły do konstruowania muzyki pełnej dynamizmu rytmicznego i perkusyjnego. Kompozycje autorstwa Leszka Kułakowskiego (oraz jedna Kessela) nie brną w przesadne ostinatio, wolą cieszyć interesującymi perkusonaliami. Intryguje i budzi poza jazzowe skojarzenia obecność fletu.

To 75 minut jazzu, który przypadnie do gustu również słuchaczom zwykle preferującym inną estetykę dźwiękową. To przez równowagę pomiędzy formą a ekspresją, między językiem dźwiękowym, a formą. Winna temu również plastyczność (a może nawet przebojowość) niektórych motywów.

Miałem okazje poczuć się jak młody konsument muzyki, który kultowy status zespołu uznaje bardziej na podstawie opinii innych, niż własnego zdania. Nie miałem okazji by być światkiem narodzin legendy Antykwintetu, wszystko działo się na drugim końcu Polski, tuż przed moimi narodzinami. I pewnie nie wyrobiłbym sobie własnego zdania na temat tej formacji, gdyby nie chwalona przeze mnie wielokrotnie seria wydawnicza Marcina Jacobsona. Wy też (nie) bądźcie anty...

Autor: BH                                                                     4 września 2013


Powiązane recenzje: Baszta, Flamingo, Rama 111

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =