Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Heat From The Sun

Drugi studyjny album Appleseed oparty jest na utworach o wyrazistej konstrukcji, w których ważną rolę odgrywa logiczne budowanie narracji. Delikatność muzyki (o której później) i pewien pietyzm nie wykluczają zdecydowania i energii.  

W obszarze stylistycznym wyznaczonym przez typowe dla post rocka środki (wzbogacone o oczywiście o inne elementy) słychać indywidualne cechy muzyki Appleseed, takie jak quasi-improwizacyjność rysunku melodycznego oraz rozwoju formy, śmiałość pomysłów czy (nazwijmy to tak) stonowanie - dźwięki powściągnięte, idące jakby z wnętrza, głęboko przeżyte, lecz idealnie zgrane. Konstruując takie stwierdzenie, nie wysuwam bynajmniej zarzutu braku emocji na albumie, wystarczy przecież wsłuchać się w wokal. Radosław Grobelny nie stara się o płynność myśli muzycznej, ani o integralne stopienie swojego głosu z podającą temat sekcją, traktując je bardziej "elektrycznie" niźli eterycznie.

Nagranie zostało zarejestrowane w studio Perlazza w Poznaniu pod czujnym okiem Przemysława Wejmanna i pomijając zupełne drobiazgi, sprawia solidne wrażenie. "Heat From The Sun" to przyjemność słuchania żywej, barwnej i inteligentnej rozmowy instrumentów. Nie ma tu zdecydowanego lidera - błyskotliwość perkusji i lekkość klawiszy stapia się z ciekawym frazowaniem i umiarkowaną drapieżnością gitar oraz hipnotycznym i ciepłym w brzmieniu wokalem. Każdy z wymienionych elementów z wrażliwością reaguje na najmniejsze niuanse, na każdą słyszalną zmianę tonu. Zaryzykuję stwierdzenie, że jest to przykład rockowej kameralistyki, opartej na wzajemnym słuchaniu, na umiejętności wnoszenia do gry tego, co się ma do ofiarowania najcenniejszego.


A.D.2014, Appleseed

Autor: BH                                                                   19 listopada 2014

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =