Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Aquarius

Wypada zacząć astrologicznie. Wodnik utożsamia brak zamiłowania do utartych schematów i ustalonych reguł. Jest symbolem wolności i indywidualności, myśli przyszłościowej i wyprzedzającej swoją epokę. Tak się składa, że te cechy pasują również do muzyki z kompilacji "Aquarius".

"Aquarius" to autorska kompilacja Bartosza Dziadosza, muzyka na co dzień ukrywające go się pod mianem Pleq. Dzięki jego kontaktom oraz kreatywnemu zamysłowi na album trafiło 15 ciekawych i różnorodnych kompozycji uznanych muzyków z dziesięciu krajów.

Mimo braku sztywnie narzuconej koncepcji (są jedynie założenia ogólne i stały czas kompozycji) kompilacja ma spójny charakter. Mimo swoje różnorodności (a może właśnie dlatego?) kompozycje w pewien sposób się uzupełniają. Zastosowanie różnych zabiegów kompozytorskich czy eksperymentów z formą nie zabiło również przewodniej myśli. Jestem świadom tego, że dla każdego będzie to coś innego. W moim odczuciu wyłaniające się z różnych (nieoczywistych) brzmień struktury melodyczne w pewien sposób uosabiają nadzieję. Widzę tu również głębsze odniesienie do Ery Wodnika, pełnej obfitości, świadomości i właśnie nadziei na lepsze jutro. Muzyka na "Aquarius" zabiera nas w wymiar spokoju. 

W przypadku antymuzyki oryginalność łatwo przeradza się w ekstrawagancję i może wywoływać w słuchaczu wrażenie oderwania (twórcy) od rzeczywistości. Natomiast podkreślanie niezależności (również minimalizm) może być odbierane jako chłód emocjonalny. Wrodzone przekraczanie granic może płynnie przechodzić w bunt dla samej zasady. Ale... to pozory moi Drodzy. Wymienione cechy (nota bene wady astrologicznego Wodnika) czynią tę muzykę niejednoznaczną i odkrywczą. Jednakże pełne rozumienie dźwięków z "Aquarius" wymaga od słuchacza znajomości specyfiki cech tej muzyki, nieco odmiennie zaznaczającej się w różnych odsłonach - wszak inaczej nasze myśli płyną przy "For A Short Time, Our Love Was Strong" niż przy "A Room Full Of History", czy "Treffen am Cafe Chagall". "Aquarius" jest wyważony pod względem emocji, czy gwałtowności środków kompozytorskich. Radość, pasja, smutek i medytacyjna stagnacja ukazane są za pośrednictwem nagrań terenowych (np. fascynujący utwór "Taiga"), dronów, pętli i przestrzeni. Potrzeba również czasu oraz  opanowania specyficznych muzycznych doświadczeń. Dopiero takie podejście pozwala na ujmowanie struktury ambientu i estetyczne obcowanie z "muzyką bez rytmu, melodii, słów", z wyobraźnią muzyczną kompozytorów wreszcie z jedyną w swoim rodzaju (quasi-) ekspresją tej muzyki.


P.S. Kompilację wieńczy bonusowy utwór "Far Away" i może z przekory bardzo mi się podobają pojedyncze dźwięki osadzone są w niejednoznacznym tle. Ich cykliczna powtarzalność tworzy dozę melodii - nieco psychodelicznej tajemniczej, podszytej delikatnym i podskórnym rytmem.

Various - Aquarius
Muzycy: Loscil, Pjusk, Machinefabriek, Marsen Jules, Francisco Lopez, Pillowdiver, Federico Durand, Fabio Orsi, Pleq + Mathieu Ruhlmann, Hakobune + Hiroki Sasajima, The Green Kingdom, Melodium (feat. offthesky), Simon Whetham, Yann Novak


A.D. 2013, Dronarivm


Autor: BH                                                                     15 kwietnia 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =