Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Grey

Oglądając pudełko najnowszego albumu projektu Aquavoice zastanawiałem się nad znaczeniem jego tytułu. Dlaczego "Grey"? Wiele można powiedzieć o tej muzyce, lecz na pewno nie jest "szara".

01. S.E.T.I. Project
02. Magma
03. Child of the Moon
04. Terra Incognita
05. Radiowaves
06. Glassgames
07. Invisible World
08. Air Sanctuary
09. Liquid Plejades
10. -

A.D. 2013, Zoharum

Odnosząc się do symboliki kolorów szary nie kojarzy się Polakom zbyt dobrze: od apatii, śmierci po monotonną codzienność. Tymczasem nowe wydawnictwo Aquavoice uderza w nieco inna nutę szarości.  Muzyka na "Grey" z pozoru neutralna psychologicznie, składa się na interesujący przekaz, który porusza. Sekretem są tu niewielkie domieszki różnych elementów muzycznych (również pochodzenia industrialnego), które interesująco wkomponowują się w strukturę kompozycji. Bez wątpienia dominujące wydają się wszelkie czynniki (nazwijmy je) kosmiczne - te związane z poszukiwaniami sygnałów radiowych pochodzących z przestrzeni kosmicznej, ale również praca motywiczna powodująca u konsumenta muzyki "kosmiczne" skojarzenia.

Elementy mikro- i makro- formalne kompozycji są przewidziane przez Tadeusza Łuczejko w najdrobniejszym detalu. Nie brakuje wyraźnych motywów melodyczno - rytmicznych  (choćby "Radiowaves"), ale i delikatnie snutych tkanek dźwiękowych ("Terra Incognita"), pełnych nieokreśloności i duchowości ("Air Sanctuary").

Nawiązując do projektu S.E.T.I album "Grey" nazwałbym interesującym sygnałem o złożonej strukturze charakteryzującej się pewną regularnością. To nie szum odległej cywilizacji, to starannie wyselekcjonowany sygnał komunikacyjny...


Autor: BH                                                                     12 września 2013

Powiązane recenzje: Early Recordings, Nocturne


Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =