Genetic Transmission

W poszukiwaniu realności dźwięków

Expo 70

Muzyka, która odgradza od zreczywistości

The Ritual Should Be Kept Alive

Magia Hybryds

Once

Naturalizm i zmysłowość muzyki Egora Grushina

Assemblage

Muzyczny asamblaż Machinefabriek

Not Too Old

Ludwik Erhardt pisał, że "mówienie o procesie tworzenia muzyki to konieczność racjonalizowania i werbalizowania ex post decyzji i działań twórcy za którymi w rzeczywistości kryją się często irracjonalne lub niewyrażalne pobudki artystyczne"[1]. I trudno się z nim nie zgodzić. Irracjonalnymi pomysłami artystycznymi bywają również solowe projekty wirtuozów gitary. Na szczęście album "Not Too Old" nie wpisuje się w tę konwencję.

Album, który popełnił multiinstrumentalista, realizator i producent w jednym - czyli Atek Radej jest zbiorem pomysłów, inspiracji i muzycznych wątków. Wszystkiego uzbierało się na 11 instrumentalnych kompozycji utrzymanych w różnych stylach. Spektrum jest rozległe, bo począwszy do ciężkiego gitarowego grania, po zaimplementowane elementy elektroniki, motywy jazzowe i bardzo uduchowione.

Brzmi jak koszmar recenzenta, dźwiękowy misz - masz niemający wspólnego mianownika. Nie w tym wypadku. Tu ramą, racjonalną strukturą jest gitara - instrument dający szeroki wachlarz możliwości. Pan Radej korzysta z niej bardzo umiejętnie i pokazuje, swój warsztat w każdej kompozycji. Gitara zawsze gra pierwszoplanową rolę, jej uwypuklone brzmienie jest zmysłowo zauważalne (zwłaszcza w drugiej części płyty gdy mamy do czynienia ze spokojniejszym materiałem).  Album "Not Too Old" to akcja pełna bogactw i nieustających zmian. Są tu motywy pełne ognistego temperamentu i różnorodnych pomysłów kolorystycznych  o bardziej skomplikowanym rysunku melodyczno-rytmicznym.

Jednak dla mnie najważniejszym plusem tego wydawnictwa jest umiar. To nie jest zbiór technicznych zagrywek, przerośnięty środkami muzycznymi, które do niczego nie prowadzą. To muzyka emocjonalna, żywa, czasem jeżąca włos na głowie.

A.D.2013, AR+

Przypisy:
[1]  L. Erhardt  Sztuka dźwięku. Wydawnictwa artystyczne i Filmowe, Warszawa 1980

Autor: BH                                                                         23 marca 2014

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =