Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Rosarium Hermeticum

"Rosarium Hermeticum" to stare-nowe wydawnictwo na którym Artefactum w mniejszym lub większym stopniu wpisuje się w charakterystyczną stylistykę podszytą mistycyzmem i hermetyzmem. Dąży ku muzyce tła i może się podobać z powodu konsekwencji oraz kreowaniu nastroju.

"Are you flesh or are you spirit?" To co słyszymy na "Rosarium Hermeticum" ma swój początek w świecie umysłu. Muzyka, będąc częścią rzeczywistości jest bytem, który sam w sobie jest niepoznawalny, niedefiniowalny, lecz który można uważać za uniwersalny i nieskończony. Jest też harmonią, pomostem między zamysłem twórcy (i próbą odczytania jego intencji przez konsumenta muzyki), a materialną manifestacją, która przejawia się w strukturach dźwięków.

"Rosarium Hermeticum" wibruje. Subtelne brzmienie i tworzony przez nie niepowtarzalny klimat powodują, że muzyka wydaje się nierzeczywista. Mimo braku wyraźnych kontrastów dynamicznych ta subtelność przeciwstawiana jest pewnej szorstkości, którą da się wyczuć w muzyce Artefactum. Razem tworzą parę, "podobne i niepodobne są tym samym; przeciwieństwa są identyczne w swojej naturze, lecz różne w stopniu; skrajności się spotykają" [1]. Jest w zamyśle tego albumu konsekwencja, nie tylko w ewokowaniu  jednorodnego nastroju, czy wykorzystaniu ograniczonych środków. Jest też konsekwencja twórcza, w której każdej akcji towarzyszy reakcja, nic nie dzieje się samo, nie ma tu przypadku. Ta muzyka ma swoją tożsamość, także płeć, którą Artefactum znakomicie manifestuje - nienachalnie, subtelnie.
 
"Rosarium Hermeticum" to zbiór powiązanych epizodów, których odrębność określają różne typy faktur, techniki artykulacyjne oraz traktowanie brzmienia. Całość jest jednak spojona mistyczną atmosferą i liryczną (niemal pastoralną) w charakterze melodyką wtopioną w medytacyjnie dźwięki. Mamy tu jednak i swobodną, niemal onomatopeicznie snutą opowieść o tajemnicy.  

Przypisy:
[1] Kybalion.

A.D.2014, Ur Muzik

Autor: BH                                                                    31 Stycznia 2018

Powiązane recenzje: Foxgloves & Bluebells

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =