Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Both Sides of the Looking Glass

Miały odejść do lamusa jak Smok Analog, zawisnąć na gwoździach i zapełnić strychy. Tym czasem przeżywają drugą młodość. Mowa o winylowych płytach, które powróciły z niebytu jako przedmiot marzeń kolekcjonerów oraz nowy trend na scenie alternatywnej. Dlaczego? Jest grupa konsumentów muzyki, którzy w dobie minimalizacji i cyfryzacji wszystkiego pragnie potrzymać fizyczny kontakt z muzyką. Poza tym winyl dodaje szyku, a jego rozmiar stwarza pole do popisu dla projektantów okładek. Pełne, głębokie brzmienie wymieniane jako najważniejszy walor płyt winylowych nie przydałoby się na nic, gdyby nie zacna zawartość krążków. Wiedzą coś na ten temat projekty Bisclaveret i Feine Trinkers Bei Pinkels Daheim, które pod szyldem Zoharum popełniły wydawnictwo "Both Sides of the Looking Glass".


A: Bisclaveret - An Introduction to Reading God
B: Feine Trinkers Bei Pinkels Daheim - Unterhose Totalphimose

7” winyl,
200 ręcznie numerowanych kopii
Autor grafiki: Maciej Nabiałek

A.D. 2012, Zoharum


Mimo, że z obcych dla siebie stron lustra oba projekty są z tej samej (postindustrialnej) bajki. Udowadniają to na tym wydawnictwie, prezentując kompozycje utrzymane w charakterystycznych dla się estetykach. Bisclaveret zabiera nas w podróż do głębi ludzkiego umysłu za pomocą dźwięków i słów - przy czym te ostatnie są tu bardzo ważne. Tekst, sposób jego akcentowania oraz barwa głosu w "An Introduction to Reading God" mają równie ważny wpływ na klimat co sugestywny podkład. Niby nic nadzwyczajnego w muzyce, ale spójrzmy na to przez pryzmat dark ambientu. Słowa w tej kompozycji są nurtujące, wibrują zaklęciem. Są jednocześnie klątwą i zanętą. Sugestywny klimat uzupełnia rytualna rytmika z wyrazistymi instrumentami perkusyjnymi.

Jurgen Eberhard ponownie sięgnął szufladki zatytułowanej "heavy psycho-acoustic sound". "Unterhose Totalphimose" to połączenie intensywnego tła z maksymalnie dziwnym zestawem sampli i efektów. Znając pomysły Feine Trinkers Bei Pinkels Daheim przy komponowaniu mogły być użyte dźwięki wydobyte z zabawek, czy urządzeń domowego użytku. Wychwycić można również fragmenty nagrań terenowych. Czasem jest głośno, momentami nieco ciszej - na pewno energetycznie, ale i jakoś subtelne.


"Both Sides of the Looking Glass" to bardzo ciekawe wydawnictwo skierowane nie tylko do miłośników obu formacji. Wydawnictwo jest na tyle zmyślnie spreparowane, że Każdy znajdzie tu coś intrygującego. Polecam zwłaszcza fanom psychodelicznych podróży wgłąb ludzkiej jaźni.

Autor: BH                                                                 23 sierpnia 2012

Powiązane recenzje: Bisclaveret - Theu Anagnosis

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =