Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Bad Trip

W prowincjonalnym miasteczku Ameryki Południowej, w wizytowej sali koncertowej stoi fortepian na którym ktoś umieścił napis: "Nie strzelać facet gra najlepiej, jak tylko potrafi". Taka jest mniej więcej sytuacja z grupą Blank Space, która wydała właśnie debiutancki mini album "Bad Trip".1. Take Me Away
2. Save
3. Alone
4. Otwórz Oczy


A.D. 2012, Blank SpacePrzyznacie trzeba odwagi by zagrać w miejscu z takim napisem. Odwaga potrzebna jest również w tworzeniu muzyki i mam wrażenie, że formacji Blank Space trochę jej brakuje. Mimo rezolutnych zapewnień o odrzucania wpływów, muzyka na "Bad Trip" rewolucyjna nie jest. Te wpływy zawsze będą i tak naprawdę nie ma czego się wstydzić. Jedno zastrzeżenie: trzeba z nich korzystać twórczo. Choćby tak jak w kompozycji "Alone", która jest dobrym kierunkiem.

"Bad Trip" od pierwszych taktów wpada w nutę rzewnego rocka, osadzonej gdzieś na post - grungowych rejonach, dodajmy mocno skażonych różnymi inspiracjami. Muzyka na "Bad Trip" zakotwiczyła w pewnym schemacie - zresztą znanym od lat. Spokojny początek, przyśpieszenie i powrót do balladowej formy. W przypadku odsłuchu pojedynczej kompozycji z tego krążka zabieg ten, jako tako sprawdza się. Jednak gdy przesłuchamy całość, ta zachowawcza szablonowość razi.

Zespół stara się przełamać prezentując udane solo gitarowe ("Alone"), dodając cyfrowe tło ("Take Me Away"), zmieniając perkusyjne tempa, czy uwydatniając partie basowe (w obu przypadkach ponownie "Alone"). Ewoluuje również wokal - od melancholijnego, przez bardziej chropowaty, aż po bardziej ostry ("Save"). Jednak te zabiegi giną gdzieś w melodyjnej koncepcji albumu.   

Zdaję sobie sprawę, że nie jestem adresatem muzyki Blank Space - nie jest to typ emocjonalności jaki osobiście preferuję. Dlatego jestem oszczędny w wyrażaniu krytyki. Mam świadomość, że gro osób złapie się na lekkość melodii i nawiązując do wstępu tej recenzji: strzelać nie będzie...


Autor: BH                                                                     25 listopada 2012

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

 

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =