Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Cinema Stain

Rola muzyki w filmie grozy jest niebagatelna. Czasem jest tylko ilustracją, niekiedy pełni funkcję symboliczną, ale zawsze wywołuje (buduje) emocje.

 
   1. Opto Mechanical Projection
   2. Where It Sleeps
   3. The Crippling
   4. Ritual Scarification
   5. No Further Questions
   6. Bad Memories
   7. Porcelain Doll
   8. I'll Be Looking At You

   A.D, 2010 / No Angels Prod./Beast Of Prey


"Cinema Stain" to efekt kompozytorskiej współpracy polskiego projektu Inner Vision Laboratory oraz amerykańskiego Roto Visage. Zamiarem twórców było stworzenie ścieżki dźwiękowej do nieistniejącego filmu grozy. Uzupełnieniem muzycznych wizji są zapożyczone fragmenty wokalnych z prawdziwych filmów, które dodatkowo wzmagają atmosferę strachu panującą na płycie.

Otwierająca album kompozycja "Opto Mechanical Projection" oparta jest na mrocznych klawiszach.  Poczucie lęku wzmagają występujące w tle szlochy i cierpiętnicze odgłosy, które doskonale dopasowują się do głównej struktury utworu. "Where It Sleeps" to niepokój w czystej postaci. Utwór trzyma w napięciu, a każdy kolejny dźwięk przeszywa na wskroś. Odległe demoniczne odgłosy wzmagają rosnące w słuchaczu obawy. Wszystko w pewnym momencie wycisza uspokajający (ale i nerwowy) motyw. "The Crippling" to wędrówka po najdalszych zakamarkach ludzkiej psychiki, która wiedzie poprzez szalony kolaż dźwięków. Zmysł słuchu atakują świdrujące odgłosy, wieszczące czające się w ukryciu zagrożenie. "Ritual Scarification" budują nerwowe perkusyjne rytmy, które skutecznie uzupełniają nakładające się na siebie elektroniczne efekty. Ważną rolę pełni tu wpleciony filmowy fragment: nieznoszący sprzeciwu męski głos. Intrygujący, syntetyczny w swoim smaku motyw w "No Further Questions" jest jakby tłem dla dramatycznych wydarzeń. W tej kompozycji uwagę przykuwa melancholijna, wręcz smutna melodia: prosta, ale niepokojąco piękna. W ciemnych zakamarkach umysłu czają się bolesne i nadal pełne lęku wspomnienia. "Bad Memories" urzeka niesamowitym klimatem i klasycznymi wstawkami. Mroczne przestrzenie na pierwszym planie oraz subtelnie przewijająca się w tle melodia potęgują uczucie grozy. "Porcelain Doll" niepokoi swoim wydźwiękiem. Jest w nim coś nieodgadnionego i zarazem strasznego. Główny motyw utworu jest przygnębiający i powoduje bezgraniczne uczucie smutku. Album wieńczy mroczny utwór "I'll Be Looking At You". Z wolna rozwijający się  nastrój i demoniczny monolog nie pozwalają od tak sobie zapomnieć o naszych lękach.

Istotą muzyki towarzyszącej filmom grozy jest podkreślanie wizualnych aspektów filmu oraz co najważniejsze jego uzupełnianie. W przypadku "Cinema Stain" muzyka pełni rolę niezależnego komentarza dramatycznych i pełnych grozy scen wyimaginowanego filmu, którego ostateczny kształt jest wyłącznie efektem wyobraźni słuchacza. "Dźwiękowy zapis napięcia i melancholijnego mroku" to album niedający chwili wytchnienia. Wszechobecne napięcie i strach sprawiają, że budzą się nasze osobiste, najgłębiej skrywane lęki.

Czy właśnie tak brzmi strach?


Autor: BH                                                                       9 stycznia 2010

Powiązane recenzje:
Inner Vision Laboratory & Nepenthe - Ambit

Hoarfrost vs. Inner Vison Laboratory - Decline

Inner Vision Laboratory - Perpetua
Inner Vision Laboratory - Austeros

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =