Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Rundfunktechnische Versuchsanstalt I

Kompilacje rządzą się swoimi prawami. Są często trudniejsze w odbiorze i przede wszystkim w ocenie. Przy okazji kompilacji zawsze szukam wspólnego mianownika, klucza na podstawie którego zestawiono i połączono utwory. Tym razem mam okazję spojrzeć trochę retrospektywnie na twórczość projektu Cold Fusion. "Rundfunktechnische Versuchsanstalt I" jest zbiorem utworów unikalnych oraz dotychczas niewydanych.

01. Parabaleum
02. 9th of August act I
03. 9th of August act II
04. The Radio of Destroyed City
05. Battalions
06. Kolberg
07. Birds of War
08. Pride and Honour
09. And You Shall Play For Me...!
10. Untitled
11. Birds of War (inna wersja)

    Rage In Eden, A.D.2010
Wspólny motyw tych utworów wydaje się oczywisty. Bezpośrednio nasuwa się tematyka wojny - w końcu to martial. Pierwszy utwór można potraktować jako swoisty pilot całego wydawnictwa. "Parabaleum" zawiera bowiem charakterystyczne cechy wspomnianego gatunku, które napotkamy z mniejszym lub większym natężeniem w pozostałych utworach. Mamy więc klasycznie wojenne rytmy, które pojawiają się również na unikatowym "9th of August act I" i "Untitled". Nie brak tu werbli i bojowych bębnów ("Birds of War"). Nieodzownym elementem na tej płycie są oczywiście sample obrazujące miejsca wojennych konfliktów. W "Parabaleum" usłyszymy ponure buczenie bombowców, dalej natomiast odgłosy z pola walki przybierają najróżniejsze formy: od strzałów z broni ręcznej, kanonad ciężkich karabinów, po wybuchy (sugestywnie brzmią w "Battalions" i "Kolberg"). Są również pieśni propagandowe i patriotyczne, radiowe  przemówienia oraz relacje z frontu. Warto zwrócić szczególną uwagę na utwór "The Radio of Destroyed City", w którym mamy istne namnożenie wymienionych wyżej środków. Nakładające się na siebie przemówienia stworzyły tu znakomity efekt.

Można by powiedzieć: klasyka gatunku. Jednak ogromnym plusem Cold Fusion jest jakość zastosowanych sampli oraz ich umiejętne zestawianie. Odgłosy pola walki są bardzo sugestywne i wpływają na wyobraźnie - to chyba najlepsza rekomendacja.

Prócz stricte militarnych odgłosów, klimat na tym albumie budują dźwięki, które same przez się (w innym kontekście) z wojną kojarzyć się nie muszą. Jednak zawsze mają historyczny rys i pośrednio nawiązują do tematyki.  Taką rolę pełnią pełne nostalgii fragmenty melodii w "Pride and Honour" (także w "The Radio of Destroyed City"), fortepianowy epizod w "9th of August act II" czy somnambuliczny motyw w "Kolberg". Posępny obraz kreują również odgłosy zegara i spłoszone wystrzałami ptaki w "Battalions".

Nie brak tu muzycznych pejzaży ("9th of August act II") i ambientowych plam ("Untitled") Są mroczne tła: drżące w "Pride and Honour", zimne i przestrzenne w "Parabaleum". Ważną rolę pełnią klawiszowe plamy i motywy. Tworzą gęsty klimat w "And You Shall Play For Me...!", kształtują smutny nastrój w "Birds of War".

Smaczkiem jest wykorzystanie akustycznej gitary w kompozycji "Birds of War". W pierwszej, utrzymanej w stylistyce albumu wersji jej obecność jest ledwo zaakcentowana i powiązana bezpośrednio z motywem klawiszowym. Natomiast w "innej wersji" tego utworu możemy zaobserwować transformację anty muzycznego tworu w pełen harmonii, wpadający w ucho utwór. Ciekawy zabieg.

"Rundfunktechnische Versuchsanstalt I" ma charakter dokumentu w podwójny sposób.  Nawiązując do eksperymentalnej placówki radiotechnicznej (utworzonej w 1940 roku w Niemczech) przedstawia pewien zapis ludzkich nastrojów i atmosferę tamtych dni. Z drugiej strony dokumentuje dokonania zespołu. Każdy miłośnik twórczości Cold Fusion ma szanse dostać w swoje ręce prawdziwe rarytasy: utwory z winyli, składanek oraz niepublikowany materiał z 2004 roku - "The Radio of Destroyed City". Naprawdę warto.

Autor: BH                                                                     28 listopada 2011


Inne recenzje Cold Fusion: Architecture, ORP Orzeł

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =