Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Vintermusic

Czy Styczeń jest dobrym czasem by słuchać muzyki oscylującej wokół zimy? Czy jej dźwiękowa wizja jest wstanie nas czymś zaskoczyć, skoro za oknem mróz i śnieg? Jest okazja by się o tym przekonać słuchając albumu "Vintermusik".


Przy okazji albumu, który popełnili Dag Rosenqvist i Rutger Zuydervelt spróbowałem stworzyć definicję muzyki zimowej. Nie obejdzie się więc bez nawiązań do klasyki (Debussy, Vivaldi). Na przykład taki Vivaldi by ukazać tę porę roku posługiwał się elementami programowości i związanej z nią ilustracyjności muzycznej. Jest to zresztą bardzo popularny kierunek, w którym muzyka odmalowuje pewne obrazy, np. sanna. Skupia się więc na zjawiskach towarzyszących zimie.

Dag Rosenqvist i Rutger Zuydervelt znajdują dla zimy szczególne miejsce. Nie bronią się przed podejściem czysto ilustratorskim, mamy więc śmiech bawiących się dzieci na tle nostalgicznego fortepianu ("Ljus I November / Licht In November") czy trzaskający mróz uwikłany niezwykłym dronem w "Frost / Vries". Zima zawsze była czasem zadumy, stąd gitarowe partie tworzą nierzadko melancholijne melodie (np. "Gräs Som Bryts Och Gar Av / Gras Dat Knakt En Breekt").

Jaka jest zatem muzyka zimowa ("Vintermusic")? Ma wiele odcieni, tak jak zima. Tak jak ona powoduje wiele różnych (skrajnych) odczuć. Nie musi być chłodną elektroniką, wręcz przeciwnie mogą w niej dominować ciepłe akcenty (melodie fortepianu czy gitarowe partie). Odmalowuje nie tylko sytuacje, ale i miejsca zawieszone w czasie, czasem wolne od ludzi, niezmącone ich problemami i hałasem. Taka muzyka przywołuje w konsumencie muzyki spokój, daje mu pomyśleć i zaszyć się w domowym cieple.

A.D.2014, Zoharum Records

Autor: BH                                                                       1 stycznia 2015

Powiązane recenzje: The Measures Taken, Dubbeltjes,

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =