Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Motor City

Futuryści włoscy już w 1913 roku głosili, że "wszystkie nowe siły przyrody, które człowiek wciąż ujarzmia, muszą być wniesione do muzyki"[1]. Wtórował im kilka lat później twórca manifestów tzw. Grupy Sześciu (Les Six) - Jean Cocteau, który grzmiał: "dość chmur, fal, akwariów, nimf wodnych i aromatów nocnych.Trzeba nam muzyki na ziemi, muzyki na co dzień. Chcemy muzyki ostrej i zdecydowanej. Żeby być prawdziwym, twardym. Artysta, który ma zmysł rzeczywistości, nie potrzebuje obawiać się liryzmu" [2].

Od tego czasu cały szereg kompozytorów wciąga do swojej muzyki folklor miejski i szuka inspiracji w zakładach przemysłowych. Na albumie "Motor City" projektu Dat Rayon odnajdujemy silne echa postępującej urbanizacji kultury i (pozornie) triumfalnego rozwoju techniki. Upieram się i twórca projektu zapewne ze mną się zgodzi, że jest to triumf przedwczesny. Pokazuje to choćby postępujący upadek Detroit - kolebki światowej motoryzacji. 

Muzyka Dat Rayon ma pod wieloma względami własne oblicze stylistyczne i własny język o cechach łatwych do sprecyzowania. Krajobraz dźwiękowy buduje tu mieszanka ambientu, dubu i elektroniki, która ma w sobie coś odhumanizowanego. Cechuje ją celowe upraszczanie języka muzycznego, zimna precyzja oraz mechaniczne spojrzenie na formę muzyczną i zagadnienie materiału dźwiękowego. Z innych cech wymienię rozmaite sposoby posługiwania się wartościami dodatkowymi rytmu (np. "Rag nr 10").

Podczas słuchania albumu towarzyszyło mi przeświadczenie niemal demonstracyjnego odżegnywania się od emocjonalności. Jakieś pokłady emocji są ukryte w programowości albumu - wszak za upadkiem Detroit kryją się mniejsze i większe dramaty jednostek.

Wydawca: Zoharum Records

Przypisy:
[1] L. Russolo -  Manifest futurystyczny. Milan. 1913.

[2] J. Cocteau - Kogut i arlekin. Zapiski wokół muzyki. C&D International Editors. Kraków. 1995.

Autor: BH                                                                       30 kwietnia 2014

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =