Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Under Mournful Horizons

Fortepian ma coś w sobie. Melodie grane na tym instrumencie potrafią być piękne i liryczne. Łatwo wydobyć z niego nutę refleksyjną czy używając oręża melancholii zdławić słuchacza smutkiem, ba nieraz skrajną rozpaczą. Fortepian potrafi wejść w ostre interakcje z innym instrumentami i muzycznym tłem. Tak jest w przypadku albumu "Under Mournful Horizons" w którym fortepianowe improwizacje znalazły swoje miejsce w dark ambientowym środowisku.

1. An Uncertain Dawn
2. Surrounded by a Moonless Night
3. In The Court of A Sorrowful Season
4. Under Mounrnful Horizons
5. Frozen Gleams of Eternity

A.D. 2012, Rage In Eden Day Before Us wraz z Nimh razem poszukują dróg opisywania mrocznej ambientowej atmosfery improwizacjami fortepianowymi. Złośliwy słuchacz powiedziałby, że jest odwrotnie - to ambientowe tła, nagrania terenowe, sample uzupełniają przestrzeń wokół przejmujących partii fortepianu. I wielu przypadkach tak właśnie jest. To fortepian
Philippe Blache przez swoją siłę wydaje się instrumentem dominującym, on stanowi ramy utworów, on nadaje rytm i melodię. Jednak jest jednym z wielu elementów. Czy jest w tym wszystkim najważniejszy? To już kwestia tego czego szuka się w muzyce. Wystarczy posłuchać "Surrounded by a Moonless Night" - tu fortepian oraz bardzo aktywne tło przez moment grają równorzędne role. Jednak czym byłby osamotniony fortepian bez tej intensywnej tekstury?

Stojący za Nimh Giuseppe Verticchio umiejętnie ogranicza dominację fortepianu. Jego dźwięki muszą konkurować z ambientowym środowiskiem, czasem wręcz przedzierają się przez sekwencje szumów, sample i motywy. W innym miejscu wystarczy subtelny zabieg czy modyfikacja. Verticchio umiejętnie lokuje partie fortepianu, osadza je w środowisku różnorodnym, gęstym i tajemniczym (niebagatelna rola odległych dialogów). Ma w tym wszystkim jednak szacunek do klasycznego instrumentu. Mimo niekonwencjonalnej formuły i eksperymentatorskiego podejścia stara się podkreślić emocjonalną nutę i wrażliwość fortepianu (choćby w "In The Court of A Sorrowful Season", ale przede wszystkim w genialnym "Frozen Gleams of Eternity").

Dla kogo ten album zapytacie? Nie dla ortodoksyjny miłośników dark ambientu, a tym bardziej fanów fortepianowych improwizacji. Muzyka na "Under Mounrnful Horizons" zachwyci osoby z wrodzoną ciekawością, nie traktujących muzyki powierzchniowo. Na tym albumie trzeba sięgnąć głębiej, zacisnąć zęby gdy sekwencje są zbyt długie. Wszystko po to by wyłowić emocje, które kryją się nie tylko w dźwiękach fortepianu.


Autor: BH                                                                10 października 2012

Powiązane recenzje:
Nimh & Antikatechon - Out Hunting for Teeth
Day Before Us - Misty Shroud of Regrets
Day Before Us - Child of a New Light

Day Before Us - Crystal Sighs of a Broken Universe

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =