Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Dionysus

"Zrozumiałem, że aby śpiewać, nie trzeba mieć tekstu. Można, ale nie jest to konieczne. Ten balans jest fundamentalną częścią muzyki Dead Can Dance i sam też często z tego korzystam jako wokalista. Nie zawsze musisz nadawać wszystkiemu sens, by w pełni wyrazić siebie emocjonalnie" [1]. To słowa klucz, które pozwalają zrozumieć dytyramb Dead Can Dance.


"Dionysus" to album w wielu płaszczyznach inny niż dotychczasowe dokonania duetu Gerrard & Perry. Mamy określony koncept i zwartą strukturę, której absolutnie wszystko jest podporządkowane. Obrzędy ku czci Dionizosa przyjmują postać dwóch aktów, których spoiwem jest działalność chóru. Konsekwencją takiego zabiegu jest mocne wycofanie niezależności wokalnej z której słynie duet. Jednak zaplecze intelektualne łączy się w tej muzyce z tak charakterystyczną dla duetu stylistyczną otwartością w sposób interesujący. Stosowane środki techniczne umożliwiają przetwarzanie obiektów dźwiękowych o najrozmaitszych źródłach i konotacjach.

Bez względu na eksperymenty ze strukturą i nieustanne poszukiwanie nowych brzmień świata muzyka Dead Can Dance utrzymała stałe pierwiastki. Są tonujące ekstatyczne zapędy przestrzeń, harmonia i porządek. Muzyka sygnalizuje nastrój dobrze znanego napięcia i rozczarowania współczesnością. Kolejne elementy albumu przynoszą wraz z doborem instrumentów ukryte w rytmice czułość, pożądanie, uwznioślenie miłości do wymiaru boskiego oraz oczekiwanie śmierci i obojętność świata.

"Dionysus" to album, który smakuje się i odkrywa, słuchając po wielokroć. 


Przypisy:
[1] W królestwie odżywającego mitu. www.onet.pl

A.D.2018, PIAS Recordings

Autor: BH                                                                    09 Listopada 2018


Powiązane recenzje: Anastasis

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =