Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

A.S.

Dźwiękowy recycling Bionulora

Nowa Ziemia 2

Trójstronne, artystyczne przymierza

Reimagined

Metamorfoza, interpretacja czy przeobrażenie muzyki?

Nightclubbing / Die Wölfe kommen züruck

Duch krautrocka

Dionysus

"Zrozumiałem, że aby śpiewać, nie trzeba mieć tekstu. Można, ale nie jest to konieczne. Ten balans jest fundamentalną częścią muzyki Dead Can Dance i sam też często z tego korzystam jako wokalista. Nie zawsze musisz nadawać wszystkiemu sens, by w pełni wyrazić siebie emocjonalnie" [1]. To słowa klucz, które pozwalają zrozumieć dytyramb Dead Can Dance.


"Dionysus" to album w wielu płaszczyznach inny niż dotychczasowe dokonania duetu Gerrard & Perry. Mamy określony koncept i zwartą strukturę, której absolutnie wszystko jest podporządkowane. Obrzędy ku czci Dionizosa przyjmują postać dwóch aktów, których spoiwem jest działalność chóru. Konsekwencją takiego zabiegu jest mocne wycofanie niezależności wokalnej z której słynie duet. Jednak zaplecze intelektualne łączy się w tej muzyce z tak charakterystyczną dla duetu stylistyczną otwartością w sposób interesujący. Stosowane środki techniczne umożliwiają przetwarzanie obiektów dźwiękowych o najrozmaitszych źródłach i konotacjach.

Bez względu na eksperymenty ze strukturą i nieustanne poszukiwanie nowych brzmień świata muzyka Dead Can Dance utrzymała stałe pierwiastki. Są tonujące ekstatyczne zapędy przestrzeń, harmonia i porządek. Muzyka sygnalizuje nastrój dobrze znanego napięcia i rozczarowania współczesnością. Kolejne elementy albumu przynoszą wraz z doborem instrumentów ukryte w rytmice czułość, pożądanie, uwznioślenie miłości do wymiaru boskiego oraz oczekiwanie śmierci i obojętność świata.

"Dionysus" to album, który smakuje się i odkrywa, słuchając po wielokroć. 


Przypisy:
[1] W królestwie odżywającego mitu. www.onet.pl

A.D.2018, PIAS Recordings

Autor: BH                                                                    09 Listopada 2018


Powiązane recenzje: Anastasis

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =