Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Endorphines

Pamiętam szok towarzyszący premierze albumu "Musique" grupy Theatre Of Tragedy. Stylistyczna metamorfoza pragnąca zadowolić szerokie grono fanów, okazała się drastyczną ucieczką od gothic metalu w kierunku elektronicznej technologii. Gdy słucham "Endorphines" dochodzę do wniosku, że taki kierunek to jedna z form wymknięcia się z wyeksploatowanego już gatunku. Skoro tak chce ewolucja, wypadałoby się jej poddać, może dostosować się?

01. Bring in All
02. Desdream
03. Poison
04. Jealous Sky
05. Devils Game
06. Sorrow
07. Lets Play Love
08. In Flames
09. Euphoria
10. XXX

A.D. 2012,
Danse Macabre Records / ALIVE!

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Desdemona z czystym gothic metalem od dawna wiele wspólnego nie ma, a muzyka na tej płycie jest naturalną kontynuacją poprzedniego albumu. Skojarzenia mam takie, a nie inne i bardziej chodzi o nakreślenie zjawiska.

Bez wątpienia zespołowi nie brak odwagi i koncepcja obrana na "Endorphines" została dokładnie przemyślana. To już nie eksperymenty. Postawiono na dbałość: kompozycje są spójne i melodyjne (jest przebojowo, wręcz taneczne). Irytująca chwilami przebojowość stara się kontrastować z ostrymi gitarami i industrialnym brudem. Wychodzi różnie, gdyż gitary potrafią gdzieś uciec i czasem brak jest wsparcia prawdziwej perkusji. Gdy pozostaje sama elektronika wyłazi nieprzyjemna popowość i powstaje wrażenie jej (niestety) strywializowania.

W to wszystko dosłownie i w przenośni wmieszała się wokalistka, która (czy reszta zespołu chce czy nie) jest pierwszoplanowym aktorem tego spektaklu. Pani Agnieszka ma piękny głos i jak pokazuje ten album spore, wszechstronne możliwości. Mogę pisać o jej głosowych wyczynach niemal wyłącznie w superlatywach. Doceniam zmysłowość, nieszablonowość, szaleństwo i ostrzejszą stronę (ciekawy motyw w "Desdream" nad którym unosi się cień Briana Warnera). Przełknę nawet dub z kawałka "Euphoria". Wszystko pod warunkiem, że głos wokalistki nie jest drastycznie przetworzony ("Devil's Game"), a ona sama nie chce brzmieć jak nowa Doda ("Jealous Sky", "Lets Play Love").

Muszę przyznać, że gitarowa strona albumu podoba mi się. Krzysztof Chorąży stanął na wysokości zadania. Te ciężkie, zmasowane brzmienie z industrialnym posmakiem spod znaku R+ jest jedynym nośnikiem mocy na tym krążku (posłuchajcie "In Flames").

Mój problem z tym albumem polega na tym, że preferuję układ w którym elektronika jest dodatkiem do metalu. Tym sposobem "Animatronic" grupy The Kovenant stał się jednym z moich ulubionych krążków. Dlatego doceniam transowe fragmenty "Poison" czy wstawki w będącym echem metalowej przeszłości "Sorrow". Jednak na "Endorphines" to metal jest uzupełnieniem i mimo najszczerszych chęci będę zgrzytał na dyskotekowe motywy ("Jealous Sky", "Devil's Game") i liczne odniesienia do muzyki popularnej. Nie przekonuje mnie estetyka dark elektro w wykonaniu Desdemony.Tak już mam. Stary jestem, nie dostosuję się...

4 lipca 2012

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

3 comments

 1. Mario z twojego "obiektywnego" płaczu wynika, że kolo byłby obiektywny i miał otwarty umysł gdyby słodko pierdział na cześć tej płyty? Nawet jeśli ma odmienne zdanie? Mało wiesz o życiu chłopcze. Większość zespołów woli szczere zdanie niż pisane pod szablon pochwały. Ogarnij się człowieku

  — Memento Mon, 9 Jul 2012

 2. Czy według Pana jakakolwiek recenzja jest obiektywna? To moja opinia, nie jest obraźliwa, ani złośliwa. Mam prawo napisać co w muzyce Desdemony podoba mi się a co nie. Po to dostałem ten album do recenzji.

  Co do otwartości umysłu, nie narzekam. Potrafię dostrzec piękno nawet w plątaninie dronów, czy falach pulsarów.

  — onlygoodmusic Sun, 8 Jul 2012

 3. Prosze Pana ... jeśli nie potrafi Pan spojrzeć na muzykę jak najbardziej obiektywnym okiem a przede wszystkim z otwartym umysłem po co Pan w ogóle zabiera sie za recenzje ?

  — mario Sat, 7 Jul 2012

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =