Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Reality Blurred

Tak wiele aspektów codzienności ma swój odpowiednik w dźwiękach DigitalSimplyWorld. Muzyka na albumie "Reality Blurred" jako wyraz subiektywnych uczuć to styl indywidualny, nieskrępowany regułami formy, co więcej otwarty na innowacje, jeśli tylko prowadzą one do spotęgowania wyrazu muzyki.

1. Reality Blurred
2. Endless Breath
3. In the Haze of the Sun
4. Sleeping Ojos del Salado
5. Life in Pieces
6. Stirring Silence

A.D.2013, DigitalSimplyWorld

Free Download

Muzyka DigitalSimplyWorld uległa syntezie. Pozostały charakterystyczne elementy (choćby mikrodźwięki), jednak całość nabrała głębi muzycznego wyrazu. To płyta niepozornych dźwięków, rzekłbym nawet niby dźwięków, wydobytych z miejsc i sytuacji niedźwiękowych. Konsekwencją nagromadzenia tych niby dźwięków są niby melodie - wszystko więc odbywa się również w atmosferze pewnej pozorności, zaciemnienia (właściwym byłoby stwierdzenie zaszumienia). Nadal obecny jest motyw drogi, tym razem ujęty w innym wymiarze (dosłownie i w przenośni).

Budowle dźwiękowe stawiane przez DigitalSimplyWorld są pełne kontrastów, czasem perfekcyjnie rozczłonkowane, a czasem wyraziste, gdzie indziej ujęte w tempie powolnym, regularne w swej budowie. Zastosowane elementy, środki (np. magnetofon szpulowy w "Life in Pieces", czy szklane naczynia w "Stirring Silence") służą przede wszystkim podkreśleniu i niejako muzycznemu wyjaśnieniu aspektów tego albumu. W moim odczuciu, w pewnym momencie przerodziły się jednak w język symboli (np. muzyka bez muzyki, ruch i bezruch muzyki itd.)

Alan P. Merriam pisał: "Każda kultura określa sobie, co zamierza nazywać muzyką, a czego nie zamierza; układy dźwiękowe zaś wykraczające poza te normy (podobnie jak zachowania) albo nie mogą być zaakceptowane, albo też zostają po prostu określone jako coś już od muzyki odmiennego" [1]. Muzyczna ewolucja płynie wolno, między tym co muzyką nazywamy dziś, a co nie spełnia tego kryterium istnieje demarkacyjna linia. DigitalSimplyWorld jest pewnym elementem tej nierewolucyjnej ewolucji, a album "Reality Blurred" jest dla mnie ilustracją tezy znakomitego muzykologa Hansa Eggebrechta - wszystko, co istnieje, może się stać determinantem muzyki...

Przypisy:

[1] Alan P. Merriam, Valerie Merriam - Antropologia Muzyki. Northwestern University, 1964.

Autor: BH                                                                              9 lipca 2013

Powiązane recenzje: Getting Away From It All EP, Singles, Tout Devient La Musique, The City Dark Synth, Utopia

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =