Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Nachtwachen

Tym razem muzyka projektu Docetism zabiera nas w otchłań Czarnego Romantyzmu. Albowiem album zatytułowany "Nachtwachen" inspirowany jest jednym ze sztandarowych dzieł tego przedziwnego okresu.

1. Nacht
2. Saint Vitus Dance
3. Cap And Bells
4. Glückliche Nichtsein 

Legalny download

Wydawca: Nichts 

W mądrych książkach napisano, że twórcy czarnego romantyzmu widzieli świat natury jako ciemny i tajemniczy. Maciej Banasik dobrze wkomponował się ze swoją muzyką w takie właśnie podejście. Już pierwszy utwór "Nacht" przepełniony jest ponurą atmosferą niepewności, a groźne smyczki (?) których brzmienie utrwala się z wolna, mają w sobie jakiś pierwiastek irracjonalny i stają się niejako wartością bardziej samodzielną.

Przy wszystkich zabiegach kompozytorskich Docetism zachowuje wyrafinowaną równowagę między obrazową ekspresją i symboliką, a samą muzyką kosztem melodii (co oczywiste), która gdzieniegdzie tylko wkrada się do struktury kompozycji (pięknie to słychać w "Cap And Bells" i "Glückliche Nichtsein"). Tematy przewodnie utworów wydają się być starannie dobrane pod względem interwałowym, ale i rytmicznym (np. charakterystyczna dla Docetism podskórna wibracja w "Saint Vitus Dance"). Co ciekawe ma się wrażenie, że nie są formą zamkniętą, ale bardzo sugestywnie i płynnie zapowiadają swój dalszy ciąg. Trochę to paradoksalne, zważywszy na przepełnioną rezygnacją symbolikę - wędrówkę przez nicość.


Najnowszy album Docetism pokazuje jak twórca za pomocą ograniczonej liczby środków przenieść konsumenta muzyki ze sfery wspólnej kontemplacji dzieła muzycznego w piękną sferę przeżycia subiektywnego. A jest tu nad czym myśleć, bo czy nasze "życie jest tylko szatą z dzwonkami, którą Nic zawiesiło na sobie, aby nimi dzwonić, i którą na koniec rozedrze i odrzuci"?[1]

Przypisy:
[1]
Bonawentura - "Straże Nocne". ZLOiR. 2006

Autor: BH                                                                        23 lipca 2013

Powiązane recenzje: Arka, Askesis, Erlösung, Endura, Forest Paths, Misanthropy Nightwalk, Roots, Schemanonk, Seclusion, Sibi Jataka, Temptation of St. Anthony, Ta eis heauton, The Ecstasy of Saint Teresa

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =