Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Ta eis heauton

"Do siebie samego", czyż to nie idealny tytuł dla medytacyjnego ambientu? Projekt Docetism proponuje nam ścieżkę dźwiękową do analizy własnych stanów psychicznych i przemyśleń.

1. Monk By The Sea    
2. Ta eis heauton
3. Natura non contristatur
4. Second Sailing
5. There Is Nothing Left

Legalny download

A.D. 2013, Nichts


Psychologiczną metodę introspekcyjną uznaje się dziś za nieempiryczną. Jednak dla konsumenta muzyki zainteresowanego ambientem nadal pozostaje bardzo atrakcyjna. Wszak muzyka tła, dronowe krajobrazy idealnie sprawdzają się jako środowisko dla prowadzonego ze sobą, prywatnego monologu, w którym wyrażana może być niepewność świata i samego siebie.

Zauważył to Maciej Banasik i przygotował 24 minuty muzyki dobrej do "wglądanie do wnętrza". Medytacyjne walory "Ta eis heauton" nie objawiają się notorycznym powtarzaniem struktur czy biernym wypełnianiem tła.  Muzyka nie działa na nasze zmysły gwałtownie, jednak powaga dźwięku zaskakuje w jednej chwili, działa zmysłowo, prowadzi myśli. Czy będzie to uspokajające odgłosy morskich fal, odległy puls, czy oniryczny krajobraz - dźwięki stapiają się tworząc jedno, skupione i nasycone brzmienie. Brzmienie dyskretne i spójne, choć przecież każdy dźwięk na "Ta eis heauton" ma swój wyraźny początek, rozwój i wygasanie.

Najnowsza propozycja Docetism zaskakuje swoją wyrazistością - paradoksalnie uzyskaną  bardzo dyskretnymi środkami. Utwór przechodzi w utwór bardzo spójnie, dynamika to niemal niedostrzegalne zmiany w każdym dźwięku i frazie - które ja nazywam falowaniem (słyszalne np. w "Second Sailing").

Podsumowując najnowszy album Docetism posłużę się parafrazą słów Marka Aureliusza: kochaj muzykę, której się nauczyłeś (słuchać), i w niej znajdź spokój. Chociaż "Ta eis heauton" to pozycja nie tylko dla poszukujacych spokoju.


Autor: BH                                                                        21 maja 2013

Powiązane recenzje: Arka, Askesis, Erlösung, Endura, Forest Paths, Misanthropy, Nachtwachen, Nightwalk, Roots, Schemanonk, Seclusion, Sibi Jataka, Temptation of St. Anthony, The Ecstasy of Saint Teresa

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =