Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

The Temptation of St. Anthony

Umysł ludzki potrafi być selektywny i przez to płata figle. Patrzę na tytuł albumu Docetism i wyłapuję jedynie: kuszenie Antoniego. Dalej skojarzenia automatycznie  pędzą w kierunku tematu sztucznej mgły i pancernej brzozy. Na szczęście pierwsze dźwięki "The Temptation of St. Anthony" uwalniają od tych głupot.


1. Bonfire            
2. The Temptation of St. Anthony
3. Morning Star

A.D. 2013, NichtsZ ulgą informuję, że chodzi o  innego Antoniego. Mini album Docetism inspirowany jest dziełem "Tentation de saint Antoine" (Kuszenie św. Antoniego) autorstwa Gustave Flauberta. Powiem szczerze, tym razem muzyka Docetism stała się sugestywna jak nigdy dotąd. Sprzyja temu nie tylko jej kontemplacyjny wyraz, ale również ukryta w ascetycznej formie plastyczność.

Swoistą graficzną partyturą albumu jest obraz Lucjana Wędrychowskiego pod tym samym tytułem. Oszczędne otoczenie obrazu pokrywa się z prostotą zastosowanych środków muzycznych, zaś symbolika z tajemniczą aurą muzyki. Tożsame jest wieloznaczne tło w obu dziełach - oraz "gra" ciszą.


Jest więc pogrążony w medytacyjnej, nocnej ciszy anachoreta Antoni otoczony sączącym się w dymem ogniska (subtelne nagrania terenowe w "Bonfire"). Wreszcie nadchodzi noc kuszenia: narastający szum, nieśpieszny puls będący odbiciem przestrzeni osamotnienia - muzyka w tytułowej kompozycji podobna jest halucynacji, niektóre formy zaznaczają wyraźniej tylko po to, by nagle się rozpaść. Dym układa się w postać demona powabnej kobiety - uosobienie udręk i pokus ("Morning Star").

Trudno się nie zgodzić z Marią Gołaszewską, która pisała w "Świadomości piękna", że muzyka "jest względnie autonomiczna, tzn. tworzy wartości specyficzne, niesprawdzalne, które jednak łączą się w sposób konieczny z innymi wartościami i przez to staje się sztuka funkcjonalna" [1], która służy innym wartościom, tak jak inne wartości służą muzyce. "The Temptation of St. Anthony" jest dobrym przykładem multiplatformy współistnienia i integracji muzyki ze słowem pisanym oraz obrazem.

Przypisy:

[1] M. Gołaszewska. Świadomość piękna. Problematyka genezy, struktury, funkcji i wartości w estetyce, Warszawa 1970, PWN

Autor: BH                                                                        16 maja 2013


Powiązane recenzje: Arka, Askesis, Erlösung, Endura, Forest Paths, Misanthropy, Nachtwachen, Nightwalk, Roots, Schemanonk, Seclusion, Sibi Jataka, Ta eis heauton, The Ecstasy of Saint Teresa

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =