Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

7305

"Poszukiwanie prawdziwe dąży do tego, żeby coś znaleźć, a poszukiwanie awangardowe jest poszukiwaniem, które ma na celu poszukiwanie".[1] Album "7305" czeskiego projektu Eine Stunde Merzbauten jest bez wątpienia poszukiwaniem awangardowym, ale czy prawdziwym?

Dawny podział na dźwięki muzyczne i dźwięki niemuzyczne wydaje się mocno archaiczny. Rola muzyki w dzisiejszej rzeczywistości często sprowadza się do likwidacji ciszy. Hałas stał się materią muzyki. Album "7305" to przykład muzyki przy słuchaniu której wiele osób zada sobie pytanie: czy da się wskazać granice muzyki?

Myślę, że każdy musi poznać swoje ekstrema i dzięki temu albumowi jest ku temu okazja. Chłodne, zdecydowanie wkraczające w sferę usterkowania pasma dźwięków są wymagające. To raczej środowiska dźwiękowe niż kompozycje. One wręcz domagają się prawa do nieokiełznanej wolności. Ostre, metaliste brzmienia, niespójne barwowo i surowe technicznie. Konsumpcji tych dźwięków towarzyszy wrażenie bezczasowości (zwłaszcza "Deutsch Rum Im Wasserturm") Czasem dźwięki padają zbyt powoli, a struktura bywa nie do odczytania, pozostawia nikłe wrażenie zmian, które równie dobrze można wziąć za wynik kolektywnej improwizacji.

Album "7305" to trzy kompozycje (interpretacje utworów Napalmed, Einstürzende Neubauten i Merzbow) zbite w jedno pasmo To miejscami monotonne i niecharakterystyczne bombardowanie konsumenta muzyki wyspekulowanym chaosem i prostymi interakcjami z warstwą elektroniczną. Jest to dla mnie poszukiwanie awangardowe, "pozbawione to jest jakiegoś wewnętrznego ładu, sensu i wartości, które docierają do najgłębszych warstw układu nerwowego, wartości, których można doznać, a nie tylko się nimi fascynować". [2]

Przypisy:
[1], [2] Dążenie do muzyki prawdziwej. Rozmowa z Cezarym Duchnowskim. Ruch Muzyczny nr 11/2006.

Autor: BH                                                                      10 Stycznia 2018

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =