Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Ela Na This

Z twórczością Tri State Corner zetknąłem się po raz pierwszy przy okazji  rzeszowskiego koncertu grupy Nazareth. Byłem zachwycony pozytywną energią  zespołu oraz ich autentyczną radością grania. Pozytywne wrażenie wywarły na mnie ciężkie melodie, wzbogacone unikatowymi dźwiękami bouzouki - tradycyjnego greckiego instrumentu ludowego. To wystarczająco zachęciło mnie do zapoznania się z albumem "Ela Na This".


01. Back Home
02. My Saviour
03. Ela Na This
04. Out Of Sight
05. Remaining Moments
06. Welcome To Paradise
07. Alone
08. Yesterday's Tomorrow
09. Oniro Trello
10. Too Late
11. I'm Dying "Bo Umieram"
12. Tri State Corner

 A.D. 2010
Tri State Corner porusza się w obrębie melodyjnego hard rocka, urozmaiconego dźwiękami bouzouki.  Ten  ludowy instrument nie jest tu ozdobnikiem, czy na silę wprowadzonym elementem, lecz stanowi integralną część muzyki doskonale wpasowując się w utwory. Płytę otwiera żywiołowa kompozycja "Back Home", której zadaniem jest wprowadzenie słuchacza w świat Tri State Corner. Melodię zbudowaną na mocnych rockowych riffach ubarwiają orientalne dźwięki bouzouki. "My Saviour" to typowy hard rockowy utwór z melodyjnym, łatwo wpadającym w ucho refrenem. Utwór kumuluje w sobie ogromną dawkę pozytywnej energii, która udziela się słuchaczowi. Tytułowy "Ela Na This" to materiał na hit. Wielu zespołom nie udało w całej karierze napisać takiego utworu. Kompozycja szybko zapada w pamięć, a refren nucimy nieświadomie. Na szczególne uznanie zasługuje współpraca gitar oraz bouzouki, które właściwie pełni tu rolę substytutu gitary solowej. Całość dopełnia niezwykle emocjonalny wokal. Szybki "Out Of Sight" wita nas obiecującym riffem, który osobiście kojarzy mi się z formacją Iron Maiden. Uwagę przykuwa ciekawa praca gitar i wyrazista perkusja. Sporo znakomitego basu znajdziemy natomiast w "Remaining Moments". To, wraz  z drapieżnie brzmiącym bouzouki i chwytliwym refrenem daje naprawdę fajny kawałek.  Jednak prawdziwym majstersztykiem są tu orientalne wstawki perkusisty. "Welcome To Paradise" cechują zmienne tempa, Utwór oparty jest na zadziornym riffie. Refren jest bardzo punk rockowy. "Alone" ukazuje nieco spokojniejsze oblicze zespołu. Gitara i melancholijne  partie  bouzouki przeplatają się nawzajem. Uwagę przykuwa lekko szorstki wokal, który  dodaje utworowi dynamiki i dramaturgii. "Yesterday's Tomorrow" to krótki, lecz efektowny kawałek. Szybki wokal i mocna zabarwiona punkiem perkusja nie pozwalają się nudzić. Częściowo śpiewany w języku greckim "Onira Trello"  zaskakuje swoją melodyjnością, a dwujęzyczność uwypukla jego folkowy charakter. W tym utworze Janni pokazuje prawdziwy kunszt gry na bouzouki. "Too Late" to typowa rockowa ballada. Na pierwszym plan wysuwa się głos wokalisty. Mam ważenie jakby wokal przytłaczał muzykę. "I'm Dying 'Bo Umieram'" jest bardzo emocjonalnym utworem, wyśpiewanym przy akompaniamencie gitary akustycznej.  Imponuje tu wokal mocny, czysty przepełniony bólem. W refrenie słyszymy polskie wersy śpiewane przez gitarzystę Christoph'a. Album zamyka hymn zespołu utwór "Tri State Corner". Bardzo ożywczy kawałek, charakteryzujący się szybkimi gitarami oraz mocną perkusją. Wykrzykiwany refren idealnie nadaje się do interakcji z publicznością na koncertach.

Pełen energii album "Ela Na This" to nowoczesny, ciężki rock okraszony elementami greckiego folkloru. Warto zwrócić uwagę na wokal. Lucky jest utalentowanym wokalistą, prawdopodobnie nie poznaliśmy jeszcze w pełni jego możliwości. Operuje lekko szorstkim i mocnym głosem, jego wokale są wyraziste, energiczne oraz niezwykle emocjonalne. Specyficzny angielski dodaje utworom dynamiki i drapieżności.

Formacja Tri State Corner rozwinęła zupełnie nowy, niepowtarzalny styl i wnosi wiele świeżości do wyeksploatowanego nieco hard rocka. Chwytliwe refreny, mocne riffy oraz znakomita praca perkusji pozostają w harmonii z brzmieniem bouzouki. Polecam.

Autor: BH                                                                    10 Marca 2010

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =