Anima Mundi

Zmieniona muzyka Hoarfrost

Where Words Fail, Music Speaks

Kompilacja dla Ani

Austeros

Przesłanie do wysublimowanych zmysłów Inner Vision Laboratory

The Measures Taken

Człowiek vs. maszyna w muzyce Machinefabriek

Glaciology

Cztery utwory o śniegu i lodzie Strom Noir

Antigravity

Antygrawitacja, hipotetycznie ma odpychać zamiast przyciągać. To niezgłębione oddziaływanie fizyczne fascynuje od lat, także muzyków. Przykładem jest album będący efektem koalicji Exit to Exist oraz Creation VI. 

1. ...When The Gravity Will Push You In The Sky
2. You Will Disolve In The Airlove
3. And Maybe You Will Wake Up Somewhere Between Sand And Water
4. Trying Not To Forget The Joy Of Antigravity

A.D.2013, Twice Removed Record


Od czasu aktywnego rozwoju fizyki kwantowej ta stabilna i poważna dziedzina nauki znalazła wiele wspólnych cech z ulotnym charakterem muzyki. Zagadnienie antygrawitacji, choć często traktowane po macoszemu jako paranaukowe przecina się z muzyką w punkcie tajemnicy, a nawet mistycyzmu. Patrząc pod tym kątem antygrawitacja (zwłaszcza jako stan, oraz jej oddziaływanie na człowieka) staje się wdzięcznym tematem dla sztuki.

"Antigravity" opiera się na misternie dobranych, zapętlonych  mikro dźwiękach, które układają się w polifoniczne struktury. Równocześnie występujące na kilku planach elementy są najczęściej bardzo spójne, choć i zaskakujące. Fascynują  wkomponowane, połamane dźwięki wiolonczeli ("...When The Gravity Will Push You In The Sky"), zastanawiają szczątki melodii w "Trying Not To Forget The Joy Of Antigravity", intryguje imitacja rytmu w "You Will Disolve In The Airlove".

Zdarza się jednak, że komponenty układają się niczym polifonia kontrastowa (np. w "And Maybe You Will Wake Up Somewhere Between Sand And Water"). Wtedy forma utworu chropowacieje i łatwo z niej wydobyć elementy dysharmoniczne.

"Antigravity" brzmi niepozornie. Oferuje dźwięki z pogranicza rzeczywistości i fikcji. Być może stąd wzięło się skrupulatne zestawienie (może i konfrontacja) dronowych, niejasnych krajobrazów oraz marzycielskich gitar z bardziej przyziemnymi dźwiękami otoczenia, szumami i trzaskami.  


Album bardziej do wchłaniania weń, niżli analizy...

Autor: BH                                                                           14 maja 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =