Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Expo 70

Expo 70 to projekt gitarzysty Justina Wrighta. Artysty płodnego, który na przestrzeni ostatnich lat wygenerował znaczne ilości interesującej muzyki. Dzięki uprzejmości Zoharum Records mamy możliwość poznać znaczny wycinek jego twórczości.

"Mnóstwo szalonych pomysłów pojawiało się na fali psychodelicznego okresu rock and rolla w latach 1967-1968. The Beatles mówili o założeniu butiku i rozdawaniu pieniędzy muzykom będącym w potrzebie. The Rolling Stones stwierdzili, że do wzmocnienia dźwięku najlepiej nadaje się wielki cyrkowy namiot. The Who marzyli o napisaniu opery rockowej, która uczyniłaby gwiazdą głuchego, ślepego i niedorozwiniętego chłopaka. A weteran brytyjskiego popu, Chris Curtis, chciał wystartować ze swoim pomysłem rockandrollowej karuzeli pod nazwą, jakżeby inaczej, The Roundabout" [1].

Justin Wright nie poszedł aż tak drastyczną drogą, ale upodobał sobie przestrzeń: w wymiarze kosmicznym i właśnie psychodelicznym. Jego muzykę charakteryzuje równowaga pomiędzy umiejętnością budowania nastroju przy jednoczesnym zrozumieniu dla tracących koncentrację zmysłach konsumentów muzyki. Odbiorcą jego twórczości będą wszyscy, których umysły charakteryzuje zwiększona wrażliwość na wewnętrzne doznania.

"Frozen Living Elements" hipnotycznie i powoli otacza słuchacza. Te trzy kompozycje odnajdują swoje własne tempo. Charakteryzuje je gęstość tkaniny dźwiękowej i logika dynamicznego rozwoju kolejnych epizodów oraz wyrazistość emocji, która nie posuwa się jednak do granic szaleństwa. Wright stworzył klimat niezwykły, tajemniczy, odrobinę nawet złowrogi. Ta muzyka potrafi skutecznie odgrodzić od rzeczywistości!


"Corridors Of Infinity" prezentuje bardziej medytacyjną sferę muzyki Expo 70. Z przyjemnością słuchałem leniwej, misteryjnej narracji "Meetings of the Lunar Eclipse". Do czasu. Nie ma to może nagłych zwrotów akcji, ale pewne mozolne (kosmiczne) posunięcia pociągają za sobą zmianę brzmienia. Ta zmiana ma swoje źródła nie tylko w dronowych tonach strun elektrycznych gitar, ich dramatyzm podsyca niepokojąca moc syntezatora. Natomiast "Black Pyramids Under The Martian Sun" to przewijająca się dyskretnie przez czyste doznania wewnętrzna muzyka, która zwykle umyka słuchaczom. Tym razem pozostanie w Waszej pamięci na dłużej. Dla tych, którym mało doznań, przygotowano  bonusowy dysk. Rozbudowana na trzy części "Star Colourful Clouds" hipnotycznie pulsuje, urzekająco długo i leniwe odgradza od rzeczywistości.

Jeśli ktoś zastanawia się jaką moc ma improwizacja Wrighta grana na żywo, powinien sięgnąć po kolejny album z bogatej oferty Zoharum. "Live in the Pit-KFJC 89.7FM" to zapis dwóch koncertów, które odbyły się w kalifornijskim radiu KFJC w 2008 i w 2010 roku. To nieposkromiony dronowy minimalizm (używam tej sprzecznej samej w sobie nazwy, bo jest adekwatna). Kompozycje ukute przy minimalnych nakładach środków wyrazu są efektem specyfiki formułowania myśli muzycznych. Przestrzeń dźwiękowa budowana przez szmery i dronowe gitary jest podkreślona minimalistycznym automatem perkusyjnym. Pieczołowicie budowana struktura potrafi rozpaść się definitywnie. Odniosłem wrażenie, że Wright i towarzyszący mu Matt Hill są mało stanowczy w poszukiwaniach kontrastów. Chętnie natomiast uwypuklają swoją grą akcenty, cieniują dynamikę i tempo. Tak prowadzona narracja ma coś ze świata paradoksu i iluzji. Pozycja obowiązkowa dla eskapistów, dla których to wydawnictwo ma szansę stać się ścieżką dźwiękową życia.

"Solar Drifting" jest wydawnictwem zbierającym rzadkie utwory Expo 70 z lat 2008-2011. Jest to album nietypowy, bo w jego skład wchodzą nagrania o krótszym przebiegu. Jak się okazuje nie jest to przeszkoda w ewokowaniu charakterystycznego nastroju. Konsument muzyki nadal podróżuje po kosmicznych bezkresach. Więcej tu różnorodności: pasy melodii poszarpane frazy, urywane motywy, przerywane pasaże zabierają nas w świat maligny i ciemności. To chyba najbardziej przystępne wydawnictwo Expo 70.

Kolejnym zbiorem rzadkich nagrań jest wydana w marcu płyta "Mother Universe Has Birthed Her Last Cosmos". Mamy tu nagrania z lat 2008-2010, wydane na nisko limitowanych nośnikach.. Wyraźne piętno odciskają tu dwa pierwsze utwory (tytułowy oraz "Ostara"), które nakreślają duchowo - emocjonalną płaszczyznę muzyki Expo 70 (tym razem jako trio). Justin Wright nieustannie prowadzi swoją grę z konsumentem muzyki. Nie dynamika, a stopniowo narastająca atmosfera (np. w niesamowitym "Hexed by a Devil in the Cemetery") oraz koronkowa gra ciążeń tworzą indywidualny wyraz i nastrój tej muzyki. Jej sensualność wciąga! Bonusowy krążek wypełniają utwory z solowych sesji Justina Wrighta, w których muzyk daje próbki możliwości łączenia gitarowych  i syntezatorowych brzmień.  

Przy okazji maratonu z muzyką Expo 70 uzmysłowiłem sobie jak ważny jest subiektywizm w odbiorze muzyki. Dla jednych będzie wtórnym spojrzeniem na psychodelę lat 70’ - z jej odniesieniem do podróży (astralnych, kosmicznych, czy wreszcie w odmienne stany świadomości). Dla innych będzie ucieczką, odcięciem od otaczającej rzeczywistości. Jeszcze inni dostrzegą w niej kawałki piękna. Powtórzę za Tadeuszem A. Zielińskim muzykologiem i krytykiem muzycznym: "subiektywizm w odbiorze muzyki nie jest grzechem, co więcej - jakaś jego doza jest w nim nieodzowna i wręcz cenna. Gdyby z naszych myśli o muzyce usunąć wszystko, co subiektywne, to chyba nie zostałoby w nich nic interesującego, tylko suche i obojętne konstatacje, bez śladu ludzkiej wrażliwości” [2].

Przypisy:
[1] Deep Purple. Smoke on the Water. Opowieść o dobrych nieznajomych - Dave Thompson. Sine Qua Non.2013
[2] Podstawową jednostką muzyki jest utwór - Ruch Muzyczny 17/2006


Expo 70:
"Corridors Of Infinity" - 8.04.2014
"Frozen Living Elements" - 8.12.2014
"Solar Drifting" - 23.05.2015
"Live in the Pit-KFJC 89.7FM" - 27.02.2017
"Mother Universe Has Birthed Her Last Cosmos" - 28.03.2018
Zoharum Records

Autor: BH                                                                    19 Kwietnia 2018


Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =