Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Fields of Jupiter

Kiedyś starożytni fascynowali się muzyką sfer, Teraz czas na poznanie dźwięków odległych ciał niebieskich. Sondy kosmiczne Voyager I i II które przelatywały w pobliżu planety Jowisz odebrały silne fale magnetyczne, które swoją amplitudą przypominały dźwięk. Tajemnicze "pomruki" Jowisza stały się inspiracją dla ziemskich kompozytorów, w tym muzyka ukrywającego się za projektem  [13:75+0:11MLD].

"Magnetosfera jest przyczyną emisji fal radiowych z okolic biegunów Jowisza. Proces ten zaczyna się, gdy na skutek aktywności wulkanicznej Io do magnetosfery Jowisza wprowadzane są gazy, które tworzą torus wokół planety. Ruch księżyca przez ten torus powoduje powstawanie fal Alfvéna, które przenoszą zjonizowaną materię w okolice biegunów Jowisza. W rezultacie fale radiowe są generowane jako promieniowanie cyklotronowe, a energia jest emitowana wzdłuż powierzchni stożkowej. Kiedy Ziemia przecina ten stożek, natężenie fal radiowych z Jowisza może przekroczyć natężenie fal emisji słonecznej" [1].

Album "Fields of Jupiter" zawiera trzy długie space ambientowe kompozycje w których wykorzystano zapisy z sond Voyager. Przy obcowaniu z tymi dźwiękami trudno oprzeć się wrażeniu nieziemskości i czegoś nierealnego. Można by się spodziewać dźwięków niezbyt pociągających, niosących muzykę sterylną, bezosobową, wolną od napięć i emocji. Tymczasem ta kosmiczna tkanka dźwiękowa jest tylko pozornie statyczna. Oczywiście nie ma gwałtownych cięć i zmian tempa. Natomiast dużo tu ułudy, pozornych i domniemanych odgłosów oraz szumu galaktycznego wiatru. Od nagrań bije wszechogarniający chłód, a Konsumentowi muzyki towarzyszyć będzie uczucie izolacji.

Z pewnością największym handicapem tego krążka, jest nieziemskie źródło materiału dźwiękowego. Osobną kwestią pozostaje zdefiniowanie prawdziwej funkcji kompozytora. Czy jest on jedynie wprawnym operatorem, którego zadaniem jest odpowiednie  ujęcie materiału w żelazne ramy form? Bo przecież muzyka Jupitera może być ucieleśnieniem marzeń Pitagorejczyków o ruchu sfer wywołującym harmonię dźwięków.


Przypis:
[1] www.science.nasa.gov. Radio Storms on Jupiter

A.D.2014, Black Death Prod.

Autor: BH                                                                       15 stycznia 2015

Powiązane recenzje: Pulsar

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =