Anima Mundi

Zmieniona muzyka Hoarfrost

Where Words Fail, Music Speaks

Kompilacja dla Ani

Austeros

Przesłanie do wysublimowanych zmysłów Inner Vision Laboratory

The Measures Taken

Człowiek vs. maszyna w muzyce Machinefabriek

Glaciology

Cztery utwory o śniegu i lodzie Strom Noir

Mother of Ants

Norweski pisarz Knut Hamsun, w jednym ze swoich najważniejszych dzieł pisał: "wszystko w świecie jest przypuszczeniem, nawet czas, przestrzeń, ruch, materia... Świat nie wie nic, świat tylko przypuszcza"[1]. Filip Szyszkowski w swoim osądzie nad współczesnym człowiekiem i jego światem idzie jeszcze dalej, wskazując że nasze życie opiera się na nie do końca znanych nam mechanizmach instynktu i najczęściej jest trwaniem dla samego trwania.

Znany dotychczas z projektu 21 Gramms twórca swój społeczny komentarz umieszcza w 10 kompozycjach. Patrząc przez spektrum tych utworów, można jasno stwierdzić, że nie są do ciepłe słowa. Nie są to wnioski obojętne, raczej refleksyjne, skierowane do wnętrza Konsumenta muzyki, może nawet nie na sprzedaż.

Muzyka w sposób jednoznaczny  generuje pesymistyczny nastrój. W tych z gruntu depresyjnych dźwiękach przejrzystość zdaje się być najważniejszym prawem, drogą prowadzącą w głąb albumu. Mamy tu bowiem świadome i konsekwentne stosowanie niewyrazistych tematów, motywiczne ujednolicanie kompozycji bądź poszczególnych jej faz i rzadkie wykorzystywanie dosadnych kontrastów (dynamicznych i fakturalnych) do budowy formy utworu.

Może dostojność materiału wydaje się nieco naiwna, a materiał grany na granicy ciszy nie jest obarczony należycie zbalansowanym dramatem, jednak mroczna i surowa, lecz niezwykle sugestywna, wręcz hipnotyczna atmosfera "Mother of Ants" stanowi świetną okazję by Konsument muzyki przemierzył abstrakcyjny mikrokosmos kompozytorskiej geometrii. 


Przypisy:
[1] K. Hamsun – Misterie. Warszawa. 1914. 


A.D.2014,  Unquiet Records

Autor: BH                                                                      10 sierpnia 2014


Powiązane recenzje: 21 Gramms: Bardo, Water - Membrane, Scrap, Split
Filip Szyszkowski - Totem

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =