Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Flamingo

Wydawnictwo z serii "Swingujące 3 – Miasto" poświęcone super grupie (bo tak bez wątpienia w kontekście składu można o nich pisać) Flamingo zawiera najbardziej tradycyjną odmianę jazzu z jaką przyszło mi obcować na płytach tej archiwalnej serii.

Cała seria to nie tylko przypomnienie klasy i kunsztu trójmiejskich formacji sprzed lat, ale przede wszystkim znakomite źródło inspiracji - nawet dla jazzowych profanów. Na nagrania Flamingo kładzie się cień archaizmu, ale dzięki temu wytworzyła się specyficzna atmosfera, u której podwalin leży przede wszystkim autentyczność i radość grania. Te nagrania zarejestrowano w radiowym studio w 1961 roku, mają niesamowity, soczysty posmak. Interesująca jest swoboda rysunku melodycznego i barwność tych kompozycji. Muzyka o łatwo uchwytnej melodyce i odegrana z temperamentem wywołującym u słuchacza szereg emocji tworzy kompilację wielowątkową, ale spójną.


Zastanawiam się, czy tak dobry odbiór materiału sprzed kilku dekad może być przyczynkiem do określenia muzyki Flamingo mianem ponadczasowej? Patrząc pod kontem współczesnej muzyki jak najbardziej! W tych nagraniach liczy się przede wszystkim szczerość przekazu. Dla mnie to bardzo ważne.

Dużo, bawet bardzo dużo muzyki napisano w ostatnim stuleciu. Jednak sporo tej muzyki jest bez znaczenia, bo bezwiednie powtarzane są w niej utarte schematy, które działają w naszych czasach z dużą siłą dzięki łatwości międzyludzkiej komunikacji. Dlatego warto wracać do muzyki sprzed lat, takiej jak choćby twórczość Flamingo. Do czasów muzyka była ledwo tkniętej tchnieniem komercji i sztucznej kreacji. 


Flamingo: Swingujące 3 Miasto
AD. 2012, Soliton

Autor: BH                                                                          18 lipca 2013

Powiązane recenzje: Antykwintet, Baszta, Rama 111

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =