Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Najas Flexilis Exequiae

"Przeznaczeniem muzyki nie jest mniej lub bardziej wierne odtwarzanie natury, lecz wykrywanie utajonych związków między naturą a wyobraźnią"[1]. Trudno nie zgodzić się ze słowami Claude'a Debussy'ego, nawet po tylu latach. Zwłaszcza, że współczesna muzyka wciąż dostarcza  potwierdzeń.


ForrrestDrones to miano, jakie przyjął na potrzeby albumu "Najas Flexilis Exequiae" Robert Skrzyński (projekt Micromelancolié). Nowe wydawnictwo to jeden sześćdziesięciominutowy utwór, który zabiera Konsumenta muzyki na nocny spacer po lesie. Nie jest to pierwsze spojrzenie na ten temat z jakim mam do czynienia (wspomnę tu projekt Docetism z albumami "Roots" czy "Forest Paths"). Nie mniej jednak wizja Roberta Skrzyńskiego ma w sobie coś innego. Łączy określony problem techniczny z pomysłem artystycznym, który nie jest oryginalny poprzez tematykę, czy nawet wielokrotne zapętlanie dźwięku. Jego atutem jest atmosfera nierealności i zawieszenie w czasie. Sam las nie jest tu otaczającą słuchacza audiosferą, jest umowną projekcją naszej wyobraźni.

Dzięki temu muzyka na "Najas Flexilis Exequiae" odżegnuje się od wszelkiej emocji i rządzi się własnymi, autonomicznymi prawami. Jest pozornie linearna w fakturze, ale motoryczna w swym biegu. To dźwięki o charakterze niemal modlitewnym. Oparte na jednym, niekończącym się trwaniu, Muzyka ForrrestDrones ma w sobie element oczyszczający, słuchanie jej mogłoby być kolejną ścieżką medytacji.

Przypisy:
[1] S. Jarociński. Orfeusz na rozdrożu. Polskie Wydawnictwo Muzyczne. 1983. Kraków.

A.D.2014, Zoharum Records

Autor: BH                                                                       3 stycznia 2015

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =