Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Piano Improvisations / Electrical Interferencies

Warto pochylić się na początek nad tytułem albumu. Czym właściwie jest improwizacja? Encyklopedyczne definicje mówią o "spontanicznym tworzeniu bez przygotowania", "modyfikacjach wykonywanego tematu", "zrównywaniu w czasie procesu tworzenia utworu z jego wykonaniem". Muzyka projektu Given nieprecyzyjnie mieści się w tych ramach.

1. Drunkism
2. Imp 2.
3. Thursday at Leo's Home
4. A Special Bday
5. Your Feet Say Hello
6. Imp 1.
7. Every T.
8. Imp 3. (Thank You Brian)
9. A Special Bday (Drum Mix)

A.D.2013, Twice Removed Records


Jeśli mowa o fortepianowych improwizacjach na myśl przychodzi mi  Ivo Pogorelić. Ten charyzmatyczny muzyk ma niezwykłą lekkość improwizowania, przez którą często posądzany był o nadinterpretację klasycznych dzieł. Zmienia tempo, stosuje niespodziewane pauzy, figuracje zmienia w impresjonistyczne plamy. Given natomiast opiera improwizację na rzetelnie przygotowanej formie utworów (ważna jest tu specyfika kolejności następujących po sobie części  i charakter tych części - elementy klasyczne i elektroniczne); sekwencję następujących po sobie akordów; wreszcie temat utworu (podstawowa melodia).

W konsekwencji kompozycje Given mają charakter bardziej szkiców, zagrywek fortepianowych osadzonych w różnej intensywności środowisku elektronicznym, które nie zawsze służy koncepcji Given. Subtelna elektronika i prosta rytmika nie przeszkadzają fortepianowym figuracjom (np. będący w klimacie Nine Inch Nails "Thursday at Leo's Home", czy "Imp.3"). Natomiast intensywniejsze perkusonalia - ich bardzo syntetyczny charakter zaburzają naturalny rytm kompozycji (przede wszystkim "A Special Bday (Drum Mix)"). Gdy proporcje elementów fortepian - elektronika zmieniają się na niekorzyść tego pierwszego, figuracje stają się nerwowe i rozległe - pozbawione spójnej melodii. Znika gdzieś delikatny, eteryczny, zwiewny i falujący wyraz utworów (robiący wrażenie np. w "A Special Bday"), a w konsekwencji utwór traci wyrazistość tematu. Wyjątkiem jest tu znakomicie zaaranżowany,  iście taneczny utwór "Your Feet Say Hello", który z kolei wydaje się oderwany od całej koncepcji albumu. 

Warto zwrócić uwagę na utwory z cyklu "Imp" - tu ciężar odpowiedzialności za wyraz i charakter utworu bierze na siebie głównie dźwięk fortepianu. Given potrafi wydobyć z niego fascynującą intymność i emocjonalność (np. "Imp 2"). 

"Piano Improvisations / Electrical Interferencies" to zabawa proporcjami fortepian - elektronika, która  przypadnie do gustu wielbicielom obu elementów. Może nie w całości, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Przy okazji sprawdza się powiedzenie, że najlepsza improwizacja to przygotowana improwizacja.

Autor: BH                                                                       4 stycznia 2014

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =