Nightclubbing / Die Wölfe kommen züruck

Duch krautrocka

07|100|15

Dźwiękowa wizytówka Zoharum Records

Random Soundtrack

Synteza rzeczywistości Mirta

Wieża Ciśnień II

Dźwiękowa restytucja

Fuse / Holter

Split Echoes of Yul i Nowa Ziemia

Collusion

Znany etnomuzykolog Alan Merriam  badał muzyczny aspekt szamanizmu. Jednym z jego interesujących odkryć było poznanie rodowodu pieśni rytualnych, które "pochodzą z trzech źródeł: świata pozaziemskiego (od ducha opiekuńczego), pomysłu indywidualnego oraz zapożyczenia od innych" [1]. Funkcję posłańców ducha opiekuńczego pełnili kiedyś szamani. Dziś często to zadanie biorą na siebie muzycy tacy jak Rafał IwańskiRafał Kołacki (Hati) czy Z'EV.

Wacław Sieroszewski pisał, że gra szamana na bębnie, może być "tak cicha jak brzęczenie komara, może też oddawać nadchodzącą burzę lub echo oddalających się kroków" [2]. Wszystko zależy od rytuału. Na "Collusion" obcujemy z muzyką rytmicznie intensywną, nie posiadając wiedzy jakiemu zabiegowi magicznemu towarzyszy. Jak się okazuje, ten swoisty brak programowości jest dla wielu konsumentów muzyki barierą obcowania z tymi dźwiękami. A szkoda, bo wspólne granie Z'EVa i Hati ma w sobie wystarczająco magii, by przemówić do podświadomości słuchacza.  

Wyraźnie wyczuwalna surowość formy ma związek z jej otwartością. "Collusion" to dzieło ujęte swobodnie i oparte na różnych motywach fakturalnych. Rytm swojej gry muzycy poddają licznym przekształceniom i rozwinięciom - w konsekwencji wspólnie tworząc nowe układy. To nie jest muzyczny dialog, raczej równoległe strumienie rytmu: czystego i ledwie lekko okiełznanego. Imponuje jego rozmach, wibracje brzmienia rozmyślnie pozbawionego przesadnej ekspresji. Forma miejscami jest sucha i abstrakcyjna, a mimo to oddziałuje na konsumenta muzyki niczym nakaz: zwrot ku pierwotnej, żywej i spontanicznej muzyce. Tu prostota staje się jaskrawą antytezą współczesnego, często sztucznego języka muzyki.

A.D.2013, Idiosyncratics

Przypisy:
[1], [2] - A. Czekanowska - Kultury tradycyjne wobec współczesności. Muzyka, poezja, taniec. Wydawnictwo Trio, Warszawa 2008.


Autor: BH                                                                 4 października 2013


Powiązane recenzje: Die Mechanik, Die!

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =