Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

A.S.

Dźwiękowy recycling Bionulora

Nowa Ziemia 2

Trójstronne, artystyczne przymierza

Reimagined

Metamorfoza, interpretacja czy przeobrażenie muzyki?

Nightclubbing / Die Wölfe kommen züruck

Duch krautrocka

Noir

Adekwatność tytułu nowego albumu [haven] dotarła do mnie po pierwszym przesłuchaniu "Noir". Silne kontrasty, operowanie cieniami emocji, ekspansywne prowadzenie wyrazu - wszystko to ma miejsce w zakresie muzyki jak i programowości albumu.

1. Are You Strong Enough?
2. Keep It Close
3. The Promise
4. Exile
5. Hod
6. Oblivion
7. Atmosphere
8. It's Amazing There, Everywhere We've Been We Are And Gonna Be
9. Roots
10. Pray For Nothing
11. Road
12. Kasper

A.D. 2013, Zoharum

Treścią formy preferowanej przez Marcina Jarmulskiego jest walka przeciwieństw, kontrast uczuć przeciwstawnych tworzących napięcie, a także pewien niepokój, który ma świadczyć o wewnętrznych niepokojach człowieka (tu głownie w aspekcie miłosnym). Album "Noir" niesie muzykę, bez wątpienia wyrazistą, różnorodną i ozdobioną kapryśną zmiennością - szczególnie w dziedzinie rytmu (od razu przywodzę pamięcią motyw z "Roots").

Podoba mi się styl jaki Marcin Jarmulski (przy wydatnej pomocy Ewy Wymysłowskej) wypracował sobie na tym albumie. Jest to styl niepokoju i dynamicznych kontrastów. Oparty na pracy motywicznej (bywa, że są to wręcz klubowe motywy jak w utworze "Atmosphere"), wzbogacony w zakresie dźwięku i harmonii, często dramatyczny choćby poprzez wprowadzanie dualizmu tematycznego ("Are You Strong Enough?") czy płynnych dynamicznych przejść oraz dynamiki echa ("It's Amazing There, Everywhere We've Been We Are And Gonna Be").

Mam wrażenie, że przy tworzeniu "Noir" ważniejsze od formy było stosowanie zasady kontrastu, pracy motywicznej (nawet tematycznej). Zabieg ten trzeba uznać za udany - połączenie  trip hopu, elementów stricte tanecznych oraz industrialu jest bardzo intrygujące, intensywne, ale i dramatyczne. A tymi cechami nigdy nie gardzę w muzyce.


Autor: BH                                                                             29 lipca 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =