Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Beyond The Frontier

W kompozycji jako całości współdziałają wszystkie muzyczne współczynniki: melodyka, harmonika, rytmika, dynamika oraz środki wykonawcze. Wszystkie one są w dziele organicznie zespolone. Już sam dźwięk odznacza się różnymi cechami, jak wysokość, głośność, czas trwania. Jednak poszczególne współczynniki tworzące integralne dzieło muzyczne można kształtować bardzo różnorodnie. Wie o tym formacja HellHaven, która poprosiła o mnie o recenzję swojego albumu "Beyond The Frontier".

1. Beyond The Frontier Part 1
2. Hestitation
3. Traum Of Mr Twain Part 1
4. Traum Of Mr Twain Part 2
5. About Reading And Writing
6. Perikarion
7. Paper Swan
8. Beyond The Frontier Part 2

A.D.2012, Legacy Records

HellHaven na swoim pełnometrażowym debiucie zaskakuje właśnie dojrzałą umiejętnością kształtowania kompozycji przy użyciu różnorodnych środków. Nie jest to forma, ani tym bardziej wyraz, charakterystyczny dla określonego gatunku, lecz rodzaj połączenia różnoimiennych elementów, który dopiero decyduje o obliczu muzyki HellHaven. 

Pierwsze wrażenie braku spójności albumu szybko mija. Zespół umiejętnie łączy różne muzyczne środowiska (od art rockowych elementów, poprzez stricte metalowe, a nawet rockoperowe oraz klasyczne) właściwie bez szoku dla słuchacza. Owszem, zaskakują swoją płynnością zmian (także wokali), zwrotami akcji, czasem pozornym antagonizmem. Są tu jednak, w sposób racjonalny zachowane zasady kształtowania dzieła muzycznego.

Co ciekawe materiałem HellHaven ukontentowani będą zarówno wielbiciele kunsztownych struktur dźwiękowych jak i miłośnicy melodii - oba te aspekty dobrze się uzupełniają. Swoboda melodyjna i delikatność w jej rysowaniu (właściwie) bez ostrzeżenia przechodzi w gwałtowność w sukcesywnym szeregowaniu dźwięków - wtedy forma nabiera napiętej dramaturgii. W innym miejscu tematy przewodnie utworów kontrastują, z dynamicznych i energicznych przechodzą w spokojne liryczne i tak "w koło Macieju". Świetnie tę grę stylów, konwencji i pomysłów obrazuje utwór "Hesitation".

Album "Beyond The Frontier" jest trochę paradoksem, charakteryzuje go jedność w różnorodności. Bo oprócz wspominanych już stylistycznych akrobacji, zespół sięga śmiało po takie elementy jak elektronika (w tym udanie wkomponowane sample w obu częściach tytułowej kompozycji) oraz partie smyczków ("Perikarion").

W materiałach prasowych wyczytałem, że album "Beyond The Frontier" traktuje o dążeniu do celu, przezwyciężaniu swoich słabości i walce o coraz trudniejsze cele. I nie jest to czcze granie - sam zespół od czasów poprzedniego mini albumu dojrzał i wykonał spory ewolucyjny krok. Debiutując w takim stylu HellHaven postawił sobie i innym poprzeczkę na bardzo wysokim poziomie.


Autor: BH                                                                       21 sierpnia 2013

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =