Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Hexenwald/Todestriebe - Split

Czy muzyka black metalowej hordy może funkcjonować jako rozpoznawalna, charakterystyczna i unikatowa marka? Jeśli zespół spełni kilka warunków może być tworem na tyle wyróżniającym się z jednolitej masy grających ten sam gatunek, że zostanie zauważony. Sprawdźmy czy Hexenwald lub Todestriebe mają szansę odnieść sukces - oczywiście na miarę swoich możliwości.

Split jest wydawnictwem, które umożliwia łatwiejsze (tańsze) promowanie formacji przy ich wzajemnym wsparciu. Dobrze gdy wspólne wydawnictwo prócz celu łączy poruszany temat, gatunek czy choćby jego składowe. Mimo wspólnego celu i najczęściej pozytywnych relacji między grupami zawsze pozostaje miejsce na rywalizację. Z punktu "słyszenia" konsumenta muzyki taka sytuacja jest bardzo korzystna, wszak jest naturalna skala porównawcza. Sprawa komplikuje się dopiero wtedy, gdy zespoły grające w obrębie jednego gatunku obierają różne metody nęcenia słuchacza.

Hexenwald i Todestriebe stawiają na wspólny cel, gatunek też jest ten sam, z tym że Todestriebe pochodzi do tematu nieco mniej ortodoksyjnie i czerpie garściami z fascynacji choćby thrashem, czy innymi gatunkami. Obie formacje potrafią różnicować tempa, obie z premedytacją stawiają na melodyjność. Na tym kończą się podobieństwa. Hexenwald porusza się w swoim brudnym środowisku dźwiękowym z charakterystycznym mocnym wokalem i kompozycyjną oszczędnością wypowiedzi. Wszystko utrzymane w ryzach, bez szaleństw i wycieczek na manowce. Hexenwald nie poszukuje nowych słuchaczy (sami się znajdą),  przygotował materiał jakiego można było się spodziewać.  Mimo przewidywalności i nie do końca nowych nagrań (dla przykładu utwór "Germanic Black Witchery" znalazł się na albumie "Nordland Okkult Mysterium", a pochodzi z materiału demo datowanego na 2006 rok) jest klasycznie i bardzo słuchalnie. Na wyróżnienie zasługuje ciekawie zaczynający się utwór "Set-Heh" czy alternatywny wokal w "Where Tombs Never Stay Silent".

Prawdziwą zagadką jest natomiast rosyjska grupa Todestriebe. Panowie mają w swojej grupie prawdziwego wirtuoza. Mam na myśli wokalistę, który niejednokrotnie udowadnia swoje potężne możliwości głosowe. Gdy trzeba zaryczy, potrafi również skierować swój głos na tory podobne Daniemu Filthowi z Kredek. Czasem ponosi go jednak fantazja: wtedy swój głęboki growling wzbogaca o plucie flegmą i buczenia i wrzaski, a nawet modulacje do nieludzkich dźwięków. To wokalne niezdecydowanie ma bezpośrednie przełożenie na jakość kompozycji Todestriebe. W warstwie muzycznej panuje spore urozmaicenie. Wyraźnie wyczuwalny jest thrashowy duch: szybkie riffy, zmiany rytmu, składne solówki i przełamująca rytm perkusja. Todestriebe dorzuca do tego gwałtowność i bezkompromisowość black metalu. Tam metoda najczęściej się sprawdza - potwierdzają to takie kompozycje jak "Fuck with Darkness" czy "Possessed". Powstają również takie gatunkowe połamańce jak przesłodzony "Call".

Są również wstawki typu "From the Cold Graves" - ładne i składnie zagrane, z charakterystyczna rosyjską nostalgiczną nutą. Tylko ich przydatność jakby licha i kiepsko pasują do konstrukcji tego splitu. Podejrzewam, że zespół nie chciał kroić materiału, który pierwotnie ukazał się jako longplay zatytułowany "Scream, Pray, Beg".

Obiektywnie pisząc: obie formacje muzycznego rynku nie zwojują. Hexenwald ma już ugruntowaną markę w podziemnym świadku i to chyba satysfakcjonuje członków formacji. Natomiast młodsza stażem grupa Todestriebe posiada (póki co) za sprawą młodzieńczego zapału większe aspiracje i stara się zwrócić na siebie uwagę różnorodnością. Wychodzi to różnie, jak to w życiu. Jednak próbować warto...


Split Hexenwald/Todestriebe
Wydawca: Black Death Prod./Hass Weg Prod.
Premiera: 21.08.2012


Autor: BH

1 października 2012

Powiązane recenzje:
Nordland Okkult Mysterium

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =