Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Last Message...

Wydawca: Exploratory Drilling Productions
Rok: 2011
Format: 3" CDr + DVD


"Przemysł to piąty żywioł. Tak, jak pozostałe domaga się ofiar..."

Najnowsze wydawnictwo projektu Hoarfrost jest nietypowe. Bardzo trudno traktować je w sposób jednowymiarowy, jako kolejny album. Zarejestrowany podczas koncertu  "Last Message... (Unknown)" to raczej zjawisko - począwszy od poruszanej tematyki, po sposób prezentacji. Mamy tu do czynienia z muzyką pełną niepokoju i uzasadnionych lęków.

Motywem przewodnim "Last Message... (Unknown)" jest przemysł ukazany jako jeden z żywiołów. Jest napędzany potężnymi siłami, nad którymi człowiek nie panuje. Czasem wystarczy jeden nieprzemyślany krok i tętniące życiem produkcyjne hale stają się miejscem ludzkich dramatów. Okładkę albumu zdobią daty i miejsca katastrof przemysłowych z ostatnich lat. Tych głośnych i tych mniej znanych – ich lista jest długa i przerażająca, a bezpośrednią ich przyczyną był najczęściej błąd człowieka. Każda taka data to pewien epizod. Każde miejsce w swoich zrujnowanych ścianach kryje tragiczną prawdę. Echa dawnych wydarzeń, których świadkami były opuszczone mury nakładają się na siebie. Z jednej strony są to fabryczne  metaliczne odgłosy, z drugiej zaś znamienne odgłosy tragedii. Oba światy przenikają się wzajemnie, a ich granice zacierają się.

"Last Message... (Unknown)" to mieszanina czystych ambientowych pejzaży, dark ambientowych cieni i przemysłowych hałasów. Uwagę przykuwa bogate tło: dalekie, ledwo słyszalne rozmowy, tajemnicze odgłosy oraz hipnotyzujące szumy. Struktura całości nieustannie podlega zmianom, pojawiają się piękne kojące motywy oraz brutalne i bezduszne industrialne dźwięki. To co zwraca uwagę to sposób w jaki Twórca zagospodarowuje przestrzeń. Panuje tu zaskakujący artystyczny ład - mimo, że trudno tu mówić o aranżacjach, czy harmonii, a melodia pojawia się incydentalnie. Ten sugestywny dźwiękowy minimalizm, który możemy uznać za kręgosłup "Last Message... (Unknown)" potrafi zaskoczyć różnorodnością. Dysonanse, nieludzkie kolarze maszynowych dźwięków, przeszywający huk, stłumiony krzyk - to wszystko buduje dramaturgię. Brzmienie może się podobać, jest pełne głębi i przestrzeni. Dźwięk jest różnorodny: chłodny i metaliczny, fragmentarycznie ciepły i bardziej organiczny. Nie jest to album dla każdego. Wymaga skupienia i uwagi. Tylko wtedy jesteśmy w stanie wyłapać wiele interesujących szczegółów. Mimo swojej mało przystępnej formy całość nie nuży. Wręcz przeciwnie narastający niepokój sprawia, że jesteśmy ciekawi końcówki, która nawiasem mówiąc jest niesamowita.

Bez wątpienia ta muzyka skłania do refleksji. Czy możliwy jest świat bez przemysłowych katastrof? Czy by ich uniknąć wystarczy minimalizacja ludzkiego błędu, bądź panowanie nad siłami natury? Znany pisarz, Sir Arthur Clarke zauważył, że "odpowiednio zaawansowana technologia nie różni się od magii". Ileż w tym prawdy, przeciętny człowiek nie zna technologii wytwarzania wielu przedmiotów. Mało tego, często nie ma pojęcia "jak to działa". Jest jednak pewna różnica: zagrożenia wynikające ze skutków technicznego rozwoju naszej cywilizacji można traktować w kategorii matematycznego ryzyka. "Last Message... (Unknown)..." nie podejmuje tematu tego ryzyka, raczej zwraca uwagę na naturę człowieka żyjącego w społeczeństwie napiętnowanym zagrożeniem katastrofy. Każdy krok do przodu wymaga poświęcenia - ofiar. Każda decyzja jest obarczona ryzykiem i my ludzie XXI wieku na takie ryzyko wyrażamy zgodę, nie zawsze pamiętając o konsekwencjach.

Autor: BH                                                                      11 Maja 2011


Pozostałe recenzje wydawnictw Hoarfrost: Anima Mundi, Decline, Puppets Of The Divine Coroner

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =