Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Labyrinthos

Album "Labyrinthos" staje się przejrzysty dopiero po wielokrotnym wysłuchaniu, ponieważ nie dostrzegamy od razu bogactwa zawartego w nim materiału tematycznego i mnogości relacji formalnych.

Jest to album podsumowujący dekadę Horologium i prezentuje różne oblicza muzyki, którymi para się projekt. Da się jednak zauważyć spoistość tego wydawnictwa, która polega na stosowaniu rożnych zasad, opieraniu się na konkretnym problemie muzycznym. Może to być problem jednego przetwarzanego niemal wariacyjnie tematu, może to być jeden ton, jeden akord, rytm, sampel czy tez jednostajny ruch muzyki. Wszystko jednak służy jednemu: ukazaniu motywu wojny. Ten album zachwyca nielinearnym podejściem do tej tematyki. To nie tylko tak charakterystyczne dla martalu nastrojowe sample, bogactwo rytmiczne i stosowanie ostrych dysonansów celem  odmalowania  odpowiednich  nastrojów,  ale również  liczne kontrasty, czy duże skoki interwałowe.

Kierowany intuicją artystyczną Grzegorz Siedlecki, zawsze umiał  znaleźć odpowiednią, oryginalną formę dla wyrażanych treści. Na "Labyrinthos" podtrzymuje ten trend, zarówno pod względem pomysłów jak i subtelności formalnych. Nie zamyka swojej muzyki w konwencji muzyki wojny, czy industrialnego hałasu. Bezceremonialnie korzysta z inspiracji neokalsyką, neofolkiem, muzyką rytualną i eksperymentalną. Używa nawet rozwiązań formalnych bliskich muzyce rockowej (rytmika "En Quittant Delphes", gitarowy motyw w "La Grande Déclaration De Guerre"). Najważniejsze jednak, że nic nie wchodzi w drogę muzyce, a wszystko dodaje jej nastroju, głębi i  niezwykłości.

A.D.2014, Rage In Eden

Autor: BH                                                                      15 listopada 2014

Powiązane recenzje:Du Grand Désir, Tellurian Anthems


Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =