Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Tellurian Anthems

Jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry album z kręgów martialowych? Czy powinien powalać potężnymi orkiestracjami i marszowymi rytmami? Zalewać słuchacza masą dźwiękowych wstawek z pola bitwy? Nie, powinien w pełni oddawać określony klimat przesycony militaryzmem, a sposób w jaki to czyni to sprawa nieco drugorzędna. "Tellurian Anthems" projektu Horologium znakomicie obrazuje istotę tej muzyki.


A1 Urkraft
A2 My Thunder Marks
A3 Affirmation Ritual (Version)
B1 Prometheia
B2 Stormchaser
B3 To Rekindle The Sunlight

La Esencia Records
, 2011

Winyl limitowany do 333 kopiiWśród kilku atutów martial ambientowej muzyki jakie mi przychodzą do głowy wymienić należy przede wszystkim nawiązanie do klasycznej muzyki (inklinacje w kierunku neoklasyki), ale wzbogacone o ważny pierwiastek eksperymentu. Dla wielu osób równie ważna jest tematyka - silnie powiązana z historią. Horologium nie stroni o żadnego z tych elementów, skutecznie buduje odpowiednią atmosferę - groźną, złowieszczą, wręcz kipiącą gniewem. Ta płyta nie jest przekombinowana, a proporcje między właściwą muzyką a ilością wstawek, dialogów i sekwencji jest zachowana - co niestety nie jest ostatnio regułą. Wspomniane wstawki robią wrażenie, dla przykładu przywołam tylko "uroczy" kobiecy głos z "Affirmation Ritual (Version)".

Na równi stosowane są marszowe rytmy, silnie zaakcentowane perkusjonalia, próbki głosów i tradycyjne melodie. Horologium ma oryginalny i unikalny dla każdego utworu wzór w którym wykorzystuje powyższe elementy. Całość potrafi wzbogacić przestrzennym (często mrocznym) tłem, przemysłowym hałasem czy plamą subtelnej melodii (posłuchajcie motywu w "Stormchaser"). Martial w sposób niemal naturalny łączy się z industrialnym brudem. Zatem nie ma zdziwienia, że kompozycje przesycone tymi elementami brzmią dobrze i intrygująco - zwłaszcza tam gdzie swoje trzy grosze wtrąca jeszcze dark ambient. Warto natomiast zwrócić uwagę na bardziej rytualną stroną martialu. To nie tylko dźwięk dzwonów, dzwonków czy gongów. To sam klimat utrzymany w ryzach przez określoną dynamikę, rytmikę oraz aktywne tła. Dobrze to obrazuje druga część utworu "Prometheia" - wojskowy dryl ustępuje pola bardziej surrealistycznej wizji pełnej niemal plemiennych rytmów. Nie sposób pominąć również inwokacji i szeptanych zaklęć w "Stormchaser".

W ostatnim "To Rekindle The Sunlight" kompozytor posuwa się jeszcze o krok dalej. W tym utworze jest niemal magiczna atmosfera, bardzo eteryczna i miejscami delikatna. Zestawienie tej łagodności z żywym perkusyjnym rytmem, próbkami w tle a nawet męskim chórem pokazuje jak wiele pomysłów ma w zanadrzu
Horologium.

Tematyka militarna jest terenem od dawna zdobytym i mocno wyeksploatowanym. Reguły tej gry znane są wszystkim, a szanse na jej urozmaicenie czy przełamanie nikłe. Jednak za sprawą Horologium widzę pewne perspektywy. Posłuchajcie przez chwilę "My Thunder Marks" - marszowe rytmy, próbki głosów, powtarzalna klasyczna sekwencja z ostrymi jak brzytwa smyczkami - można by rzec standard. Otóż nie, cała zabawa zaczyna się dopiero z chwilą złowieszczego wyciszenia: gdy na tle werbli pojawia się saksofon. Jego dźwięk przewartościowuje ten utwór zupełnie. Podobną funkcje spełnia trąbką na początku kompozycji "Prometheia" - pojawia się niespodziewanie, zaskakuje swoją dźwiękową odrębnością i niezależnością.

"Tellurian Anthems"  ma jedną podstawową wadę: jest za krótki. Tyle ciekawych wątków, zaskakujących połączeń i nawiązań - te sześć utworów sprawiło, że jestem głodny muzyki Horologium

Autor: BH                                                                    11 kwietnia 2012

Powiązane recenzje: Du Grand Désir, Labyrinthos

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =