Wieża Ciśnień II

Dźwiękowa restytucja

Fuse / Holter

Split Echoes of Yul i Nowa Ziemia

Conspicuous Unobstructed Path

Macabre folk 23 Threads

Dionysus

Dytyramb Dead Can Dance

Light Of The Dreams

Sny Maćka Szymczuka

The Ritual Should Be Kept Alive

To nie jest zwykła reedycja albumu, który pierwotnie ukazał się w 1991 roku. Prezentowane wydawnictwo zawiera trzy dodatkowe, dotąd niepublikowane kompozycje. Całość jest spójna i tworzy pełnoprawny album.

Hybryds ma swój charakterystyczny język dźwiękowy: elektronika o ciemnym zabarwieniu, perkusyjny rytm z industrialnym nalotem. Ich muzyka ma w sobie coś z pierwotności, przesiąknięta jest aurą pradawności i tajemnicy. Taki właśnie jest ten album. Muzyka niepokoi swoim kolorytem, rosnącym napięciem i duszną atmosferą.

Niektórzy zarzucają tej muzyce hermetyczność, minimalizm i pewną powtarzalność. Biorąc pod uwagę kilka czynników wcale nie muszą to być wady (i nie są!) Zważywszy na czas powstania muzyki uważam ją za daleką od epigonizmu czy schematyzmu. Owszem, w jej struktury wkrada się czasem pewna nerwowość ("Wailing for the Fallen Angels") i monotonia (początek części II) -  ale czy nie jest to efekt zamierzony?   

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt "The Ritual Should Be Kept Alive". Sposób narracji muzycznej stwarza okazję do refleksji i wyciszenia. Jest to język angażujący konsumenta muzyki, skłaniający go do poszukiwania głębi.

A.D.2015, Zoharum Records

Autor: BH                                                                    22 Marca 2018

Powiązane recenzje: Music for Rituals, Mythical Music from the 21st Century

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =