Genetic Transmission

W poszukiwaniu realności dźwięków

Expo 70

Muzyka, która odgradza od zreczywistości

The Ritual Should Be Kept Alive

Magia Hybryds

Once

Naturalizm i zmysłowość muzyki Egora Grushina

Assemblage

Muzyczny asamblaż Machinefabriek

The Ritual Should Be Kept Alive

To nie jest zwykła reedycja albumu, który pierwotnie ukazał się w 1991 roku. Prezentowane wydawnictwo zawiera trzy dodatkowe, dotąd niepublikowane kompozycje. Całość jest spójna i tworzy pełnoprawny album.

Hybryds ma swój charakterystyczny język dźwiękowy: elektronika o ciemnym zabarwieniu, perkusyjny rytm z industrialnym nalotem. Ich muzyka ma w sobie coś z pierwotności, przesiąknięta jest aurą pradawności i tajemnicy. Taki właśnie jest ten album. Muzyka niepokoi swoim kolorytem, rosnącym napięciem i duszną atmosferą.

Niektórzy zarzucają tej muzyce hermetyczność, minimalizm i pewną powtarzalność. Biorąc pod uwagę kilka czynników wcale nie muszą to być wady (i nie są!) Zważywszy na czas powstania muzyki uważam ją za daleką od epigonizmu czy schematyzmu. Owszem, w jej struktury wkrada się czasem pewna nerwowość ("Wailing for the Fallen Angels") i monotonia (początek części II) -  ale czy nie jest to efekt zamierzony?   

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt "The Ritual Should Be Kept Alive". Sposób narracji muzycznej stwarza okazję do refleksji i wyciszenia. Jest to język angażujący konsumenta muzyki, skłaniający go do poszukiwania głębi.

A.D.2015, Zoharum Records

Autor: BH                                                                    22 Marca 2018

Powiązane recenzje: Music for Rituals, Mythical Music from the 21st Century

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =