Circuit intégré Vol. I i II

Układ scalony

Mistrust Authority & Tectonic Overload

Wydawnictwo reminiscencyjne Hybryds

Background Curtain

Po prostu ambient

Invisible Paths

Nauka słuchania

Dźwięki z Offu

Reinterpretacja dźwiękowej oprawy filmu Grzegorza Królikiewicza

Orbis Terrarum Requiem

Za sprawą wznowienia przygotowanego przez labele Werewolf Promotion & Heerwegen Tod Prod.  możemy zapoznać się z pierwszymi w dyskografii In Scissors albumami. Dziś sprawdzimy jak z upływającym czasem poradził sobie krążek "Orbis Terrarum Requiem".

01. Attic - An Introduction
02. Hypogeum Dweller
03. Vierte Ritter
04. Dealed Writings
05. Wandering Gnome
06. Orbis Terrarum Requiem
07. Autumnal Asperges
08. ... Of Ancient Galleries
09. Outro 

Wznowienie A.D. 2013, Werewolf Promotion & Heerwegen Tod Prod.


Album "Orbis Terrarum Requiem" jest dojrzalszym dziełem i przejrzystością swej konstrukcji przewyższa album poprzedni ("The Veratrine Evangelicum"), o którym napiszę w najbliższych dniach. Pomijam chronologię z kilku względów. Przede wszystkim podoba mi się wybór środków technicznych, które posłużyły Vincentowi do odmalowania atmosfery zniszczonej przez człowieka Ziemi/Natury. Są oczywiście ciemne i ponure barwy dark ambientu, tym razem wzbogacone jednak niskimi rejestrami skrzypiec ("Hypogeum Dweller"), ponurym fortepianem ("Dealed Writings"), żałosnym fagotem ("Wandering Gnome"), chórami i głuchymi industrialnymi uderzeniami.

Muzyka na tym albumie przepełniona jest oryginalną ornamentyką, zaskakująco barwną melodyką i indywidualnie rozwiniętą fakturą. Czasem główną rolę przejmuje na siebie melodia o indywidualnym charakterze, w swojej prostocie i wyrazistości bliska jest folklorowi (np. "Vierte Ritter", "Orbis Terrarum Requiem"). Ponadto słychać, że egzotyczna ornamentyka interesuje Vincenta nie tylko przez swoją obcość, ale przede wszystkim przez odrębność materiałową (np. "Autumnal Asperges").

Jakkolwiek brzmi to absurdalnie kompozytor na "Orbis Terrarum Requiem". pokazał interesującą umiejętność kolorowania ciemnych i mrocznych dźwięków - zwrotami ornamentalnymi rozdrabnia podstawowe wartości rytmiczne melodii, które pod wpływem tych zabiegów stają się jeszcze czarniejsze, apokaliptyczne i przerażające wyrazem.
Muzyka aktualna w wyrazie mimo upływu czasu, podobnie jak koncept albumu.

Autor: BH                                                                     18 listopada 2013

Powiązane recenzje: The Circus Of Ichneumons, The Veratrine Evangelicum, Destin

Alfabetyczny spis wszystkich recenzji

0 comments

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka:

Proszę wprowadzić wynik operacji matematycznej z tego obrazka. =